Rumianin wyróżniony

Rumianin wyróżniony

- kategoria Kultura, Rumscy artyści
@Gazeta Rumska
Rumianin wyróżniony  Rumianin wyróżniony

Laureatem corocznej Nagrody Remusa został Przemysław Stanisławski, wybitny dyrygent z Rumi. Nagrodę Remusa, przyznaną przez Zarząd Powiatu Wejherowskiego, odebrał podczas uroczystej sesji w Starostwie.

Rumianin wyróżniony
Rumianin wyróżniony

Wyróżnienia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury są przyznawane od 2010 roku. Ubiegłorocznym laureatem był m.in. rumianin, artysta malarz, Alfons Zwara.
W tym roku, obok Przemysława Stanisławskiego Nagrodą Remusa otrzymali: Bolesław Bork ze Zbychowa, autor książek o problematyce regionalnej, Zygmunt Leśniowski – rzeźbiarz z Wejherowa, a także autor książek i artykułów Piotr Schmandt, na co dzień pracujący w wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.
Laureat z Rumi, Przemysław Stanisławski urodził się i wychowywał w Poznaniu. Na tamtejszej Akademii Muzycznej ukończył teorię muzyki, natomiast na Akademii Muzycznej w Warszawie studiował dyrygenturę symfoniczną i operową. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie prowadzi zespoły operowe i oratoryjno-kantatowe.
Rumianin jest kierownikiem artystycznym Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie, ale najważniejszą działalnością wydaje się prowadzenie od 2001 roku Kaszubskiego Regionalnego Chóru „Morzanie”.
Laureata Nagrody Remusa mogliśmy zobaczyć 1 października kiedy dyrygował Polską Filharmonią Kameralną podczas znakomitego koncertu w kościele św. Józefa i św. Judy Tadeusza w Zagórzu.
AK.

Rumianin wyróżniony