Ubezpieczenie AC – jakie kupić, by się na nim nie przejechać?

Ubezpieczenie AC – jakie kupić, by się na nim nie przejechać?

- kategoria Aktualności, Ciekawostki, Prawnik radzi
@Gazeta Rumska
Ubezpieczenie AC – jakie kupić, by się na nim nie przejechać?  Ubezpieczenie AC – jakie kupić, by się na nim nie przejechać?

8 pułapek grożących marnym odszkodowaniem.

Ubezpieczenie AC – jakie kupić, by się na nim nie przejechać?
Bartłomiej Roszkowski

Wśród wielu dostępnych ofert ubezpieczeniowych oraz licznych kruczków zawartych w umowach można przeoczyć najważniejsze elementy. W przyszłości może to spowodować, że wypłacone odszkodowanie nie będzie wystarczające do pokrycia szkód. Powierzchowne przejrzenie zapisów podpisywanej umowy może kosztować wiele niepotrzebnych nerwów w przypadku ubiegania się o odszkodowanie z ubezpieczenia AC i dodatkowo uszczuplić portfel. Dobrym rozwiązaniem, aby uniknąć stresów i rozczarowań podczas likwidacji szkody, jest skorzystanie z profesjonalnego doradztwa. Z pomocą przychodzi internetowa porównywarka ubezpieczeń OC/AC, która zestawia oferty wielu firm ubezpieczeniowych oraz umożliwia zakup najatrakcyjniejszej z nich. Doradcy mfind.pl podpowiadają, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając i podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, aby uniknąć błędów.

Zarówno dla właścicieli pojazdów kupujących polisę OC/AC, jak i towarzystw ubezpieczeniowych podstawą jest jasna i otwarta komunikacja. Przejrzyste warunki umów zapewniają komfort obu stronom. Dzięki temu towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zagwarantować, że zaproponowana oferta spełni oczekiwania ich klientów. Natomiast właściciele samochodów mogą uniknąć niepotrzebnych nerwów wynikających z niezrozumienia warunków podpisanego ubezpieczenia OC/AC. Wśród najczęstszych zapisów umów dotyczących polisy AC, które są niejasne dla właścicieli pojazdów znajdują się m.in.:

1. Sformułowanie „udział własny” – oznacza kwotę, o którą ubezpieczyciel pomniejszy każde odszkodowanie z AC. Im wyższy udział własny, tym polisa będzie tańsza.

2. Sformułowanie „franszyza integralna” – to wartość, do której ubezpieczyciel w ogóle nie zlikwiduje szkody. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują ten zwrot, aby uniknąć płacenia za naprawę drobnych szkód.

3. Sformułowanie „suma ubezpieczenia malejąca po szkodzie” – oznacza, że w przypadku wystąpienia szkody w trakcie obowiązywania polisy, ubezpieczyciel obniża sumę ubezpieczenia o kwotę, którą wcześniej wypłacił. Warto wykupić polisę z opcją odnawialnej sumy ubezpieczenia, aby wysokość odszkodowania nie zmniejszała się po każdej szkodzie.

4. Sformułowanie „suma ubezpieczenia malejąca z czasem” – oznacza, że w przypadku wystąpienia szkody ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie określając wartość auta na dzień wystąpienia zdarzenia, a nie podpisania umowy. Przyjmuje on założenie, że w trakcie trwania polisy cena pojazdu spada.

5. Sformułowanie „amortyzacja części” – zawarte w warunkach ubezpieczenia AC oznacza, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie o wartości uszkodzonej części – wyliczanej w oparciu o tabelę amortyzacyjną – a nie o równowartości zakupu nowej, niezbędnej do naprawy uszkodzonego pojazdu.

6. Sformułowanie „kosztorysowa metoda likwidacji” – polega na wycenie szkody przez rzeczoznawcę ubezpieczyciela w oparciu o tabelę amortyzacji. Oszacowana wartość jest wypłacana właścicielowi samochodu, który sam zajmuje się zleceniem naprawy samochodu.

7. Młodzi kierowcy – niektórzy ubezpieczyciele obniżają wysokość odszkodowania, gdy w czasie zdarzenia auto prowadził młody kierowca, który nie był zgłoszony do polisy.

8. Niedoubezpieczenie – czyli deklarowanie przez właściciela samochodu niższej od faktycznej wartości pojazdu. Powoduje to, że składki opłacanej polisy są niższe. Oznacza to również niższą sumę odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody.

Znajomość zapisów umowy nie zawsze gwarantuje, że właściciel samochodu z ubezpieczeniem AC uniknie kłopotów w przypadku wypłaty odszkodowania. Polisę ubezpieczeniową – jak i wiele tego typu umów – podpisuje się z myślą, że nigdy nie będzie potrzeby skorzystania z niej. Większość osób kupujących ubezpieczenie OC/AC polega głównie na opinii doradcy i nie czyta dokładnie warunków umowy. Zdarza się, że takie zaufanie – w sytuacji, gdy pojawia się potrzeba skorzystania z odszkodowania – kończy się nieprzyjemnym zaskoczeniem. Z tego względu niezwykle ważna jest możliwość skorzystania z pomocy kompetentnego doradcy. Przy tak bogatej ofercie dostępnej na rynku ubezpieczeniowym trudnym zadaniem jest samodzielne porównanie i dokładne sprawdzenie każdej z nich. Najłatwiej i najszybciej jest to zrobić za pośrednictwem internetowej porównywarki ubezpieczeń OC/AC. Jest ona pomocna zarówno dla właścicieli samochodów, jak i towarzystw ubezpieczeniowych, które mogą dotrzeć ze swoją ofertą do szerszego grona odbiorców. mfind.pl porównuje i wybiera najlepsze opcje ubezpieczenia spośród nawet 76 ofert ubezpieczycieli” – mówi Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu mfind.pl, jednej z największych porównywarek OC/AC w Polsce.

Osobie, która na co dzień nie ma kontaktu z branżą ubezpieczeniową trudno jest dostrzec wszystkie niuanse w umowach ubezpieczeń AC/OC. Porównywarki klasy mfind.pl umożliwiają łatwy wybór odpowiedniej polisy, a dodatkowo oferują nieocenioną pomoc profesjonalnych doradców. Specjaliści z branży ubezpieczeniowej zwrócą uwagę na kruczki w zapisach w momencie podpisywania umowy oraz udzielą wsparcia w przypadku konieczności naprawy szkody komunikacyjnej z polisy OC/AC.

Internetowa porównywarka ubezpieczeń mfind.pl jest zaawansowanym narzędziem, za pomocą którego można wyszukać polisę najbardziej dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Jest to możliwe dzięki partnerskiej współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi takimi, jak m.in. AVIVA, Proama, Benefia, AXA Direct, You Can Drive, MTU, LINK4 czy Liberty Ubezpieczenia. mfind.pl gwarantuje przejrzysty wykaz warunków umowy ubezpieczenia OC/AC oraz wsparcie profesjonalnego doradztwa specjalistów. Pozwala to na uzyskanie pełnej wiedzy o zasadach pomocy ubezpieczyciela w przypadku ubiegania się o wypłatę odszkodowania” – dodaje Bartłomiej Roszkowski.

Znalezienie w internecie najlepszej oferty ubezpieczenia komunikacyjnego może być szybkie i proste dzięki porównywarce mfind.pl, która cechuje się:

  • samodzielnym sprawdzaniem historii wypadkowej przy współpracy z ubezpieczycielami.
  • przedstawianiem rzetelnych i obiektywnych wyników kalkulacji ofert największej liczby ubezpieczycieli – współpracuje z największymi w Polsce towarzystwami ubezpieczeniowymi, wśród których są m.in. AVIVA, Proama, Benefia, AXA Direct, You Can Drive, MTU, LINK4, Liberty Ubezpieczenia. mfind.pl porównuje i wybiera najlepsze opcje ubezpieczenia spośród nawet 76 ofert ubezpieczycieli.
  • możliwością stworzenia indywidualnego konta klienta umożliwiającego zachowanie wszystkich wprowadzonych danych dotyczących kierowcy oraz samochodu.
  • bezpieczeństwem danych użytkowników, które udostępniane są wyłącznie towarzystwom ubezpieczeniowym w celu przygotowania konkretnej oferty ubezpieczenia.
  • oficjalnym informowaniem o podjętej współpracy reklamowej z wybranymi towarzystwami ubezpieczeniowymi.
    największą, kompletną bazą samochodów wśród internetowych porównywarek OC/AC z wygodną, intuicyjną wyszukiwarką.
  • pomocą specjalistów z branży ubezpieczeniowej, którzy przygotowują ofertę dopasowaną do potrzeb klienta oraz odpowiadają na wszelkie wątpliwości związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Doradcy mfind.pl troszczą się o klientów także w trakcie likwidacji szkód.
Ubezpieczenie AC – jakie kupić, by się na nim nie przejechać?