Z Henrykiem Tomaszewskim - prezesem Zarządu PEWIK GDYNIA Sp. z o.o. o tym co trzeba robić, by z kranu leciała czysta, zdrowa woda rozmawia Emilia Samulska  Z Henrykiem Tomaszewskim - prezesem Zarządu PEWIK GDYNIA Sp. z o.o. o tym co trzeba robić, by z kranu leciała czysta, zdrowa woda rozmawia Emilia Samulska

Z Henrykiem Tomaszewskim - prezesem Zarządu PEWIK GDYNIA Sp. z o.o. o tym co trzeba robić, by z kranu leciała czysta, zdrowa woda rozmawia Emilia Samulska  Woda to jedno z najważniejszych dóbr naturalnych potrzebnych człowiekowi do życia. Podobno w Rumi jest ona najlepsza?

Woda stanowi podstawę życia wszelkich organizmów zamieszkujących naszą planetę. Zarówno człowiek, jak i rośliny oraz zwierzęta nie mogą bez niej istnieć. Człowiek w 70% składa się z wody. Banałem jest więc stwierdzenie, że woda tworzy życie ale tak właśnie jest. Dzięki prowadzonym od wielu lat działaniom organizacyjnym i inwestycyjnym dostarczamy naszym klientom wodę najwyższej jakości. Jest ona smaczna, zdrowa i zapewniam, że można ją pić prosto z kranu. Potwierdziły to niezależne badania Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który stwierdził, że jakość badanej wody z sieci wodociągowej, przewyższa jakość wody butelkowanej kupowanej w sklepie. Taka ocena Sanepidu, niezależnie od bieżącej kontroli jakości, to swego rodzaju cenny certyfikat organu o najwyższej znajomości rzeczy. Obecna, najwyższa jakość wody to efekt stosowanych technologii i procedur, ale przede wszystkim, wielomilionowych, zrealizowanych już projektów finansowanych z udziałem środków Unii Europejskiej.

Proszę opowiedzieć jaki jest teren działalności PEWIK GDYNIA Sp. z o.o. i skąd bierze się tak dobra woda?

– Jesteśmy głównym dostawcą wody dla mieszkańców Gdyni, Rumi, Redy i Wejherowa, a także części gmin wiejskich: Kosakowo, Wejherowo i Puck. Produkowana woda pochodzi w całości z ujęć wód podziemnych. Dzięki temu jest bezpieczna bakteriologicznie i po procesie uzdatniania ma stabilny skład fizykochemiczny. Eksploatujemy tylko studnie głębinowe zgrupowane w ośmiu ujęciach wody. Głównym ujęciem wody jest „Reda”. Zaopatruje ono w wodę znaczną część Gdyni, oraz w całości miasta Redę i Rumię. Mieszkańcy Rumi piją więc wodę z największego ujęcia wody ,,Reda’’. Ujmowana woda pochodzi z osadów geologicznych czwartorzędu (67%), trzeciorzędu (22%) i kredy (11%). Według obowiązującej klasyfikacji, są to wody odpowiadające I klasie jakości, w których wartości elementów fizykochemicznych są kształtowane wyłącznie w efekcie naturalnych procesów zachodzących w wodach podziemnych i nie wskazują na wpływ działalności człowieka. Badania przeprowadzone na bieżąco przez certyfikowane laboratoria, własne i obce, gwarantują, że woda z sieci wodociągowej jest zdrowa i nie wymaga dodatkowego uzdatniania za pomocą filtrów domowych! Po co więc kupować wodę w butelkach?

Czy czerpana z ujęć woda jest bezpośrednio przekazywana do odbiorców, czy poddawana jest jeszcze jakimś procesom?

– Na każdym naszym ujęciu są stacje uzdatniania wody, w których jest prowadzony proces polegający, przede wszystkim, na obniżeniu zawartości związków żelaza i manganu do poziomu odpowiadającego obowiązującym normom. Produkowana woda nie jest natomiast poddawana działaniu dezynfekcji chemicznej, która generuje powstawanie ubocznych produktów dezynfekcji. Dezynfekcję wody, jeśli zaszłaby taka potrzeba, zapewniają zainstalowane na stacjach lampy promieniowania UV, posiadające silne właściwości bakteriobójcze. Zaletą tej metody jest zachowanie naturalnego smaku i zapachu wody.

Czy ujęcia w pełni zaspokajają potrzeby mieszkańców i podmiotów gospodarczych z terenu na którym działacie?

Zdolność produkcyjna ujęć gwarantuje pełne zaspokajanie potrzeb mieszkańców i lokalnych przedsiębiorstw przez całą dobę, 365 dni w roku. Rezerwy wydajności pozwalają utrzymać ciągłość dostaw także w okresie zwiększonego zapotrzebowania, zarówno dzisiaj, jak i w najbliższej perspektywie.

Z butelki czy z kranu?

Wodę, nazywaną przez wielu „kranówką”, można pić bezpośrednio z kranu bez obaw o swoje zdrowie, pamiętając jednak, że na jej jakość wpływa także stan instalacji w budynku. Woda butelkowana nie podlega aż tak surowym przepisom i badaniom na wszystkich etapach „podróży” do klienta, a przy tym nie ma też dowodu, że jest zdrowsza. Niektóre naturalne wody mineralne zawierają dużo większą ilość minerałów niż jest to zalecane dla np. niemowląt czy też małych dzieci. Ponadto tworzywa sztuczne używane do produkcji butelek mają szkodliwy wpływ na środowisko. Wnioski nasuwają się same.

Od wielu lat zachęcacie Państwo do picia wody z kranu, nowością w rumskich szkołach są poidełka. Co to za akcja?

Wzorem innych firm wodociągowych, wystąpiliśmy do władz gmin, na terenie których działamy, z inicjatywą wspólnej akcji wyposażenia szkół w tzw. poidełka. Propozycja spotkała się z dużym odzewem władz samorządowych, także Burmistrza Rumi. W efekcie, PEWIK GDYNIA podarował rumskim szkołom 12 takich urządzeń. Koszt jednego urządzenia to 2.000 zł, natomiast koszty montażu poidełek w szkołach pokryło miasto.
Od wielu lat konsekwentnie informujemy mieszkańców, że woda dostarczana z sieci nadaje się do picia bez obaw o swoje zdrowie. Powoli zmienia się świadomość mieszkańców i coraz więcej osób sięga po „kranówkę”. Pomysł, by w szkołach uczniom udostępnić wodę do picia, wynikł z tej właśnie potrzeby. Poidełka są najczęściej zamontowane w pobliżu sal gimnastycznych, bo właśnie po zajęciach w-f uczniom najbardziej doskwiera pragnienie. Akcja ,,Poidełka w szkołach’’ wychodzi naprzeciw potrzebom zdrowych zasad żywienia, gdyż nasza woda, jest nie tylko zdecydowanie tańsza, ale znacznie lepsza od tzw. wody „źródlanej” kupowanej w butelkach PET. Smaczna i zdrowa woda dostarczana przez nas jest znakomitą alternatywą dla słodzonych, wysokokalorycznych napojów, które nasze dzieci piły do tej pory nie posiadając wygodnego dostępu do świeżej wody.

Dziękuję za rozmowę.