Półmetek kadencji – wytężona praca, więcej środków dla Rumi, coraz więcej inwestycji i działań społecznych

Półmetek kadencji – wytężona praca, więcej środków dla Rumi, coraz więcej inwestycji i działań społecznych

- kategoria Aktualności, Komunikaty, Miasto, Polityka
Półmetek kadencji – wytężona praca, więcej środków dla Rumi, coraz więcej inwestycji i działań społecznych  Półmetek kadencji – wytężona praca, więcej środków dla Rumi, coraz więcej inwestycji i działań społecznych

Na półmetku kadencji władz samorządowych, po pytaniach zadanych naszym radnym, postanowiliśmy zapytać o osiągnięcia minionych dwóch lat Burmistrza Miasta Rumia. Z Michałem Pasiecznym rozmawia Emilia Samulska.

- 8 grudnia mijają 2 lata od objęcia funkcji burmistrza, jakie są pierwsze odczucia po tym czasie?
- Wytężona praca, coraz więcej wdrażamy działań zarówno tych, które zakończą się inwestycjami, ale również sporo działań społecznych. Jest ich około pięćdziesięciu, oprócz tych, które były już wcześniej zaplanowane. Jestem bardzo zadowolony, ponieważ wszystkie „idą” równolegle, jedne szybciej, inne wolniej, ale posuwają się do przodu.

- Jakie największe sukcesy rysują się w przyszłości, z których mieszkańcy będą korzystali?
- Dzięki pozyskiwaniu nowych źródeł finansowania zadań, nie tylko ze środków unijnych, ale też krajowych, jak i własnych konkretnych działań, zrealizujemy szereg usprawnień komunikacyjnych dla osób przemieszczających się do pracy czy szkoły, czyli budowę Węzła Integracyjnego Janowo obejmującego budowę setek miejsc parkingowych, budowę tunelu pod torami na przedłużeniu ul. Gdańskiej, doprowadzenie ścieżek rowerowych, modernizację dworca SKM Janowo (zadaszenie+ remont + budowa wind, PKP SKM rozpocznie inwestycję w marcu 2017 – I etap, następnie my jako miasto rozpoczniemy swoje działania), przy dworcu w Rumi również pojawią się ścieżki rowerowe, jak i dodatkowe miejsca parkingowe, w 2017 w ramach „schetynówek” z łącznym dofinansowaniem ok 75% przebudujemy niebezpieczne i kolizyjne skrzyżowanie Pomorska/Gdańska w nowoczesne turbinowe rondo, które będzie zarówno bezpieczne dla pieszych, jak i przepustowe (dwa pasy z Pomorskiej w Gdańską wzorem Ronda Unii Europejskiej), planowana jest przebudowa Ronda Jana Pawła II, aby włączyć w nie ul. I Dywizji Wojska Polskiego, jak i dobudować lewoskręty przy rumskim targowisku i MOSiR.

Również i tę inwestycję mamy nadzieję zrealizować w partnerstwie, czyli nie tylko z własnych środków.Najprawdopodobniej uda się nam już w 2017 roku doprowadzić linię autobusową do Starej Rumi, co jest oczekiwane od wielu, wielu lat. Z całą pewnością fakt pozyskania już ponad 2 milionów złotych (a na tym nie koniec) na budowę mieszkań komunalnych to wielki sukces, że po ponad 25 latach wybudujemy nowe mieszkania na ul. Reja/Żwirki i Wigury. Inwestujemy w oświatę, sport i rekreację, wybudowane zostały w ramach Budżetu Obywatelskiego m.in. trzy boiska przyszkolne, place zabaw w różnych dzielnicach, które powstają etapowo, boisko na Salosie z dużym dofinansowaniem z Ministerstwa Sportu, powstaną również w najbliższych latach kolejne zielone tereny rekreacyjne przy ul. Różanej oraz ul. Topolowej, ponieważ zdobyliśmy kolejne środki zewnętrzne, tym razem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w projekcie „Zielone Wyspy – płuca miasta”.

Uda się nam również zrewitalizować osiedle na Zagórzu za Galerią Rumia, na co również mamy już zdobyte i zagwarantowane Rumi milionowe środki unijne na działania zarówno inwestycyjne (m.in. chodniki, parkingi, plac zabaw, boisko, uporządkowanie terenów, podłączenie 20 bloków do OPEC), jak i społeczne (aktywizacja zawodowa).

Udaje się nam również przeznaczać większe środki na działania społeczne dla seniorów, osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży. Zwiększamy poziom bezpieczeństwa w mieście – rozbudowujemy cały czas monitoring, dzięki czemu reakcje Straży Miejskiej są coraz szybsze i istnieje możliwość zapobiegania; mamy więcej patroli w mieście; kupiliśmy nowe samochody dla Straży Miejskiej, dzięki czemu nie będziemy wydawać dziesiątek tysięcy na remonty, a przede wszystkim w jednym momencie mogą pracować aż trzy patrole, a nie zaledwie jeden - jak to się często działo w ostatnich latach, gdyż samochody częściej stały w naprawie niż jeździły po ulicach; wspieramy finansowo zarówno Policję (zakup samochodu, dodatkowe patrole), jak i Straż Pożarną.

W mieście jest coraz czyściej. Nie podnosząc opłaty za śmieci dla mieszkańców, zwiększyliśmy częstotliwość opróżniania koszy ulicznych; dostawiliśmy ponad 100 dodatkowych pojemników a dzięki akcjom sprzątania Rumi/Świata, w tym m.in. „Czysta Rumia” (za wspólne sprzątanie wszystkim bardzo dziękujemy) widzimy, że jest coraz mniej dzikich wysypisk; edukujemy nie tylko najmłodszych, np. na festynach czy też w formie kolorowanek dla maluchów, ale też ucząc, że segregując odpady będzie nie tylko czyściej w mieście, na wysypisko nie będzie trafiało tyle śmieci, ale również będziemy za to mniej płacić. Segregacja się opłaca, w innym przypadku cena dla nas wszystkich mieszkańców będzie musiała wzrosnąć.

- Dużo tych działań, ale skąd środki finansowe, bo wiemy, że odziedziczony budżet Rumi nie jest zbyt okazały?
- Pozyskujemy dużo środków zewnętrznych, unijnych, krajowych, wojewódzkich, realizujemy projekty w partnerstwie z mieszkańcami (85% miasto, 15% mieszkańcy), z przedsiębiorcami i z SM Janowo (z reguły jest to po 50%), ostatnio na przykład budujemy drogę, miejsca parkingowe oraz chodniki wokół Domu Kultury Janowo, aby można było przejechać we wszystkich kierunkach i uzyskać również drogę ewakuacyjną do SP 9. Wprowadzamy bardzo dużo oszczędności nie tylko w urzędzie, ale również w naszych jednostkach dzięki zakupom grupowym, twardym negocjacjom, czy też odpowiednim zapisom w przetargach (połączenie niektórych zamówień daje czasem nawet 40% oszczędności). Ponadto część obowiązków zamiast zlecać zewnętrznym firmom wykonują pracownicy, na czym również są bardzo duże oszczędności.

A w ostatnich dniach dzięki zmianie brokera i doskonałym przygotowaniom specyfikacji przetargowej osiągnęliśmy kolejne kilkadziesiąt tysięcy oszczędności (prawie 30%) na ubezpieczeniu majątku gminy, gdzie mamy dodatkowo o wiele szerszy zakres ubezpieczenia!

Kolejna forma pozyskiwania nowych środków finansowych to przygotowanie dużych gruntów miejskich na sprzedaż (uzbrojenie + budowa dróg). Dzięki temu uzyskamy znacznie wyższą cenę za metr kwadratowy. Przykładowo na 6 hektarach wzrost o 50 zł/m2 spowoduje dodatkowy dochód w wysokości 3 milionów zł!

- Jak się układa współpraca z radnymi?
Bardzo dobrze, zajmujemy się tematami związanymi z rozwojem miasta jak i bieżącymi zadaniami. Radni są bardzo aktywni i pomagają mi w wielu czasochłonnych sprawach. Dzięki temu jesteśmy w stanie realizować znacznie więcej działań.

- Jest to bardzo duża zmiana w porównaniu z Pana poprzedniczką.
Ale przynosi wymierne korzyści. Już na początku kadencji mówiłem, że mamy bardzo wartościowych radnych, którzy w swoich dziedzinach nie dość, że są fachowcami, to jeszcze są pasjonatami i działaczami społecznymi. To powoduje, że ochoczo poświęcają swój czas na dodatkowe sprawy, których jest bardzo dużo, oprócz tradycyjnych zadań należących do radnego. Mówimy tutaj o wszystkich radnych, nie tylko z PO, a mamy wśród nich specjalistów od finansów, planowania przestrzennego, spraw społecznych, edukacji i wychowania, kultury i sportu, bezpieczeństwa, czyli prawie cały zakres działalności samorządu. To jest ogromne wsparcie dla mnie, jak i pracowników urzędu miasta.
- Dziękuję bardzo za rozmowę.

Lista ulic wyłożonych płytami yumbo - łączna kwota inwestycji ok. 1,6 mln zł

Warzywna, Narcyzowa, Bławatkowa, Wyspiańskiego, Majkowskiego, Waryńskiego, Jana z Kolna, Nizinna, Śląska, Poznańska (od Puckiej do Targowej), Granitowa, Janowska, Gałczyńskiego, Kasztanowa, Wysoka, Topolowa, Subisława, Wyszeckiego od Łużyckiej do 25, Piaskowa, Przemysłowa, Wróblewskiego, Cmentarna, Klonowa, Świętopełka, Okrzei 24A, Wyżynna 11, Krzywoustego, Grabowa, Leszka Białego, Kazimierza Wielkiego, Norwida, Nowotki, Oliwska, Zapolskiej, Jarzębinowa, Makowa, Świętopełka, Irysowa, Leszka Białego, Mazurska, Wyspiańskiego, Kasztelańska, Dąbrowskiego przy poczcie, Kielecka, Świerkowa, Poziomkowa, Bydgoska, Gerberowa, Żaglowa, Wiązowa.

 

Wymienione lub wybudowane chodniki - łączna kwota inwestycji ok. 1,1 mln zł

Morska, Gdańska, Sienkiewicza, Okrężna, Batorego, Derdowskiego, Wybickiego, Kolejowa, Wejhera, Derdowskiego, Morska, Dokerów, Metalowców, Pomorska, Kujawska, chodnik od Ronda Jana Pawła II do SP1 (BO).

 

Półmetek kadencji – wytężona praca, więcej środków dla Rumi, coraz więcej inwestycji i działań społecznych

Półmetek kadencji – wytężona praca, więcej środków dla Rumi, coraz więcej inwestycji i działań społecznych