Poprawa bezpieczeństwa w sąsiedztwie SP nr 1 w Rumi

Poprawa bezpieczeństwa w sąsiedztwie SP nr 1 w Rumi

- kategoria Aktualności, Listy od czytelników, Miasto
@Gazeta Rumska
Poprawa bezpieczeństwa w sąsiedztwie SP nr 1 w Rumi  Poprawa bezpieczeństwa w sąsiedztwie SP nr 1 w Rumi

W związku z pojawieniem się informacji o proponowanym przeniesieniu targowiska miejskiego i planowanych inwestycjach w Rumi chciałbym się odnieść do sprawy podniesienia bezpieczeństwa dzieci w okolicy Szkoły Podstawowej nr 1.

Teren przyległy do targowiska miejskiego jest dość mocno obciążony ruchem samochodowym. Obecnie do szkoły prowadzi tylko jeden, niezbyt szeroki chodnik, z którego korzystają zarówno dzieci idące pieszo, ale również dojeżdżające na rowerach. Trasa ta nie posiada ciągłości i oznakowanych przejść dla pieszych (rejon ronda M.Płażyńskiego).

Pomimo wystawienia na ul. Świętopełka zakazu zatrzymywania się, zarówno odwiedzający targowisko miejskie jak rodzice dowożący do szkoły dzieci, stwarzają zagrożenie dla uczniów, parkując na chodnikach, w obszarze zakazu zatrzymywania się, a czasem nawet na przejściach dla pieszych, nota bene słabo oznakowanych.

Poprawa bezpieczeństwa w sąsiedztwie SP nr 1 w Rumi

W celu podniesienia bezpieczeństwa i komfortu drogi do szkoły dla uczniów chodzących i dojeżdżających na rowerach do szkoły; a są to najmniejsze dzieci, myślę że warto rozważyć zmianę organizacji ruchu w tym rejonie. Dobrym momentem jest informacja o rozważanym przeniesieniu targowiska miejskiego, co umożliwiło by:

- wydzielenie dodatkowego chodnika od skrzyżowania ze światłami do szkoły,

- budowę ścieżki rowerowej od ronda Marszałka Sejmu M. Płażyńskiego do szkoły.

- wydzielenia na obecnym targowisku parkingu typu "kiss and go" dla rodziców dowożących dzieci,

- organizację ruchu jednokierunkowego na parkingu przy pasażu handlowym.

Analizując tą sprawę sporządziłem propozycję, którą pewnie należy jeszcze dopracować i oprzeć w ramach przepisów, uzupełniając o znaki drogowe i słupki miejskie.

Marian

Poprawa bezpieczeństwa w sąsiedztwie SP nr 1 w Rumi