Drugie spotkanie Sztafety Pokoleń

Drugie spotkanie Sztafety Pokoleń

- kategoria Historia, Kultura
@Gazeta Rumska
Drugie spotkanie Sztafety Pokoleń  Drugie spotkanie Sztafety Pokoleń

2 marca w Domu Kultury w Rumi Janowo miało miejsce spotkanie poświęcone Żołnierzom Wyklętym. W ramach  Sztafety Pokoleń spotkały się pokolenia: młodzieży i przybyłych na to spotkanie Kombatantów, którzy w konspiracji na Pomorzu walczyli o Wolną i Niepodległą Polskę w latach 1944-1956.

Prowadzący Maciej Kącicki i Ewa Kusz przedstawili także Żołnierzy Niezłomnych, których zamordowano w czasach represji min. gen. Augusta Fieldorfa "Nil-a", płk. Łukasza Cieplińskiego "Pług-a", Danutę Siedzikównę "Inkę".

Na spotkaniu można było posłuchać piosenek z repertuaru "Panny Wyklęte" w wykonaniu artystów z Gimnazjum nr 1 z Rumi i zobaczyć układ taneczny. Część artystyczną spotkania przygotowała p. Beata Awsiukiewicz. Poczta Polska zorganizowała stoisko, na którym można było nabyć znaczki: Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych oraz książki i pamiątki o Niezłomnych. Spotkanie było dla wszystkich wspaniałą okazją do wysłuchania przekazu płynącego od najstarszego walczącego pokolenia. Były wspomnienia, łzy i nadzieja. Niepokorni, Niezłomni, a później Wyklęci. Silni duchem, wierni słowom Bóg, Honor, Ojczyzna.

Honorowymi gośćmi spotkania byli Urszula Rohozinska, Wanda Olszewska, Tadeusz Prus, Tadeusz Nowogrodzki, Tadeusz Barszczewski.

Ewa Kusz i Maciej Kącicki

Drugie spotkanie Sztafety Pokoleń