Misterium Męki Pańskiej w całości  Gazeta RumskaMisterium Męki Pańskiej w całości

W V Niedzielę Wielkiego Postu, tj. 2 kwietnia, mogliśmy przeżyć ostatni z pięciu aktów Rumskiego Misterium Męki Pańskiej, odgrywanego na scenie dolnego kościoła w Parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi. Ten ostatni V akt jest najważniejszy ze wszystkich, bo mówi o najważniejszym wydarzeniu – zmartwychwstaniu Chrystusa. Po śmierci Mistrza z Nazaretu, zalęknieni Apostołowie, razem z Maryją i garstką wyznawców, siedzą smutni w Wieczerniku i rozmawiają o tym, co się stało.

Niewiasty i Uczniowie donoszą im radosną wieść o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Ze wszystkich stron słychać radosne: „Alleluja! Chwała Chrystusowi Zmartwychwstałemu! Alleluja!”.

Wszystkim zebranym ukazuje się Zmartwychwstały Jezus, który pozostawia ostatnie orędzie: „Idźcie i głoście”. To orędzie, które jest hasłem obecnego Roku duszpasterskiego w Kościele, Chrystus pozostawia także każdemu z nas. Wszyscy bowiem jesteśmy posłani, by głosić światu tę największą prawdę, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał i żyje!
Zatem całość Misterium zakończona. Wydarzenia niby dobrze znane, ale za każdym razem przeżywane od nowa i na nowo przez każdego odczytywane.

Trudno dzisiaj powiedzieć, czy Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi nie stanie się w przyszłości drugą Górką Wejherowską i czy tu zjeżdżać będą tłumy pielgrzymów, aby w okresie Wielkiego Postu uczestniczyć w Misterium. Ale przecież nie o to chodzi. Nabożeństwo to służyć ma przede wszystkim mieszkańcom naszego miasta i okolicy. Ma skłaniać do refleksji nad męką i zmartwychwstaniem Chrystusa, a tym samym pogłębiać wiarę każdego. I dobrze, że tak się dzieje.

Dnia 22 kwietnia o godz. 15.00, a 23 kwietnia o godz. 19.00 Rumskie Misterium Męki Pańskiej będzie odegrane w całości, a więc wszystkie pięć aktów. Trwać będzie 2,5 godziny. Zapraszamy wszystkich!!!

Ks. J. Paliwoda SDB

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *