ZUS ostrzega: optymalizacja składek to ryzyko!  Gazeta RumskaZUS ostrzega: optymalizacja składek to ryzyko!

Z dużą ostrożnością należy podchodzić do ofert szybkich i łatwych oszczędności na składkach z tytułu ubezpieczeń społecznych.

„Optymalizacja składek ZUS”, „Oszczędź do 50 proc. kosztów firmy na składkach do ZUS” – takie oferty są stale obecne internecie, czy w prasie. Niektórzy organizują w tym celu specjalne szkolenia. Oferty takie wydają się zapewniać łatwy i szybki zysk. Zazwyczaj polegają one na teoretycznym zatrudnieniu w jednym z państw Unii Europejskiej na niewielką część etatu, dzięki czemu w Polsce składek– jak zapewniają reklamy – płacić nie trzeba.

Prawo unijne w zakresie koordynacji systemów ubezpieczeń społecznych rzeczywiście mówi o podleganiu ubezpieczeniom tylko w jednym państwie i uznawaniu tego przez inne państwa. Ponadto ubezpieczenie z tytułu pracy na etacie ma pierwszeństwo, przed ubezpieczeniem z tytułu prowadzenia firmy. Praca jednak musi być faktycznie wykonywana. Sama umowa nie przesądza kwestii obowiązku opłacania składek. Tytuł do opłacania składek istnieje, gdy praca jest realnie wykonywana. Tu istotna jest współpraca instytucji zabezpieczenia społecznego państw Unii i wzajemna wymiana informacji. Zagraniczne instytucje weryfikują, czy osoba posiadająca tytuł do ubezpieczenia z minimalnymi składkami powinna podlegać pod system zabezpieczenia społecznego danego kraju. Dlatego też sprawdzają czy wynikające z umowy obowiązki były rzeczywiście wykonywane i czy są na to dowody. Najczęściej weryfikacja kończy się negatywnie i chcący „zoptymalizować” składki musi zapłacić dużo więcej niż gdyby płacił zwykłe składki sprzed optymalizacji. Tak osoba wraca bowiem do polskiego systemu ubezpieczeń z koniecznością zapłaty zaległych składek wraz z odsetkami. Dodatkowo poniosła też koszty pośrednictwa „firmy optymalizującej”.

Zakład raz jeszcze przestrzega przed ofertami łatwego zysku i szybkiego zarobku na ubezpieczeniach społecznych. Osoby, które mają wątpliwości co do zgodności z prawem dostępnych ofert z zakresu zabezpieczenia społecznego mogą skorzystać z porady pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bezpośrednio na salach obsługi lub za pośrednictwem Centrum Obsługi Telefonicznej.

Krzysztof Cieszyński

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *