Doradcy emerytalni oblegani  Doradcy emerytalni oblegani

W ciągu pierwszych 3 tygodni z usług doradców emerytalnych w ZUS skorzystało ponad 4 tysiące osób. Wiele z nich otrzymało wyliczenia dotyczące wysokości przyszłej emerytury.

Doradcy emerytalni, od czwartku 4 maja, pilotażowo pomagają klientom w oddziale ZUS w Zabrzu oraz II oddziale ZUS w Warszawie. Docelowo, od 1 lipca, pojawią się we wszystkich placówkach ZUS w kraju i będzie to aż z dotychczasowych pracowników 595. Mają pomóc w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę, osobom, które mogą skorzystać z wejścia w życie przepisów obniżających, od 1 października, wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 – dla mężczyzn. W tym celu przedstawiają klientom informacje dotyczące dokumentów niezbędnych do uzyskania emerytury, mówią o zasadach wyliczania jej wysokości i – co niezwykle istotne – w oparciu o dane z konta emerytalnego w ZUS mogą zaprognozować wysokość świadczenia w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej.

Do końca minionego tygodnia, 13 doradców emerytalnych w 10 placówkach ZUS obsłużyło ponad 4 tys. osób, z których wiele wyliczyło możliwe przyszłe świadczenie. Najczęściej pojawiającymi się pytaniami w kontakcie z doradcami były:
• Na jakich zasadach ZUS będzie wyliczał emerytury od 1 października?
• Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?
• Kiedy należy złożyć wniosek o emeryturę?
• Czy do przyznania emerytury wymagany jest konkretny staż pracy?

Część z obsłużonych klientów wypełniało ankiety dotyczące oceny obsługi prowadzonej przez doradców oraz zakresu udzielanych informacji. Większość ankietowanych bardzo pozytywnie oceniło usługi świadczone przez doradców emerytalnych. W ankietach pojawiły się sugestie, że jak najszybciej ZUS powinien wprowadzić na sale obsługi klientów większą ich liczbę.

Krzysztof Cieszyński

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *