XIX Światowy Zjazd Kaszubów już za nami

XIX Światowy Zjazd Kaszubów już za nami

- kategoria Aktualności
@Wojtek Hintzke
XIX Światowy Zjazd Kaszubów już za nami  XIX Światowy Zjazd Kaszubów już za nami

W ostatnią sobotę w Rumi odbył się XIX Światowy Zjazd Kaszubów. Na zjeździe stawili się przedstawiciele Kaszubów z całego kraju i zza granicy. Jak zwykle można było liczyć na małą, ale bardzo widoczną grupę z Kanady.

O godzinie 10.20 do Rumi zajechał pociąg Transcassubia, który przywiózł zrzeszeńców z wszystkich okolicznych miejscowości. Kiedy przed dworcem PKP stawili się już wszyscy Kaszubi, uformowała się kolumna i przemaszerowała ulicami Starowiejską i Dąbrowskiego wprost do rumskiego Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych.

Tam jako uroczyste rozpoczęcie zjazdu odbyła się uroczysta msza św. którą koncelebrował ks. biskup Zbigniew Zieliński. Podczas wygłoszonego kazania biskup Zieliński powiedział m.in. „Światowy Zjazd Kaszubów to nie tylko wielka impreza plenerowa, promocja kultury i dorobku Kaszubów czy odwołanie się do pięknych zwyczajów, ale także odwołanie do wiary, która przenikała w sposób naturalny i oczywisty tradycję i kulturę kaszubską. Na ołtarzu składamy dziękczynienie za to bogate dziedzictwo. Jesteśmy jednak nie tylko jego spadkobiercami. Ono zostało nam także zadane. Sam jestem dłużnikiem tego dziedzictwa, chociażby z powodu pochodzenia mojej mamy, która przyszła na świat na ziemi chmieleńskiej… Dzisiaj, przeżywając z wami ten zjazd Kaszubów, spłacam zaciągnięty wówczas dług” – mówił bp Zieliński.

Po zakończeniu mszy św. wszyscy udali się na stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji gdzie odbyło się oficjalne powitanie i rozpoczęcie Zjazdu. Gości witali m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, ks. biskup Zbigniew Zieliński, wicestarosta Witold Reclaf, Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt i oczywiście Burmistrz Miasta Rumia Michał Pasieczny.

Od tej pory, pomimo niesprzyjającej aury, zaczęła się wspólna zabawa, występy artystyczne i spotkania w gronie znajomych. Do dyspozycji zjazdowych Gości oddano oprócz obiektów MOSiR-u także trakt spacerowy prowadzący wzdłuż Zagórskiej Strugi wprost do Miejskiego Domu Kultury, gdzie była umieszczona strefa gastronomiczno-rozrywkowa. Bawiły się tam zarówno dzieci, jak i dorośli.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze Zjazdu dostępnej pod adresem: https://gazetarumska.pl/xix-swiatowy-zjazd-kaszubow-galeria-zdjec/.

XIX Światowy Zjazd Kaszubów już za nami