10 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów im. gen. Stanisława Sosabowskiego

10 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów im. gen. Stanisława Sosabowskiego

- kategoria Historia ZHP w Rumi
@Gazeta Rumska
10 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów  im. gen. Stanisława Sosabowskiego  10 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów im. gen. Stanisława Sosabowskiego

10 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów im. gen. Stanisława Sosabowskiego powstała we wrześniu 1992 roku przy SP nr 9 w Rumi. Pierwszym drużynowym był dh. Sambor Sadowski, a przybocznym dh. Leszek Pakur.

Już dwa lata później udało im się wygrać największe hufcowe wydarzenie, czyli XXI Rajd Szlakiem Bohatera Hufca ZHP Rumia, co powtórzyli kilka razy z rzędu, na XXII, XXIII. Harcerze z „Dychy” osiągali także sukcesy w innych przedsięwzięciach w swoim środowisku, wygrana na II Nocnym Rajdzie Sztormanatu w 1995 i 1997 roku, zwycięstwo na Festiwalu Piosenki Harcerskiej ’95 oraz ’98. Noszenie beretów w kolorze bordowym zobowiązywało drużynę do uczestnictwa w Wyprawach Komandosa i zjazdach Drużyn Czerwonych Beretów.

W 1996 roku funkcję drużynowego przejął dh. Gniewomir Sadowski. Harcerki i Harcerze z 10 HDCzB wzięli udział w białej Służbie w trakcie wizyty Papieża w 1999 r na pomorzu. W kwietniu 2001 roku na biwaku drużyny w Ustce granatowy sznur otrzymała dh. Iza Orzeł. Rok później drużyna zwyciężyła na XIX Rajdzie Hufca. W grudniu 2008 roku w Porzeczu, funkcję drużynowego przejął dh. Bartosz Pisarek. Rok później, w 2009 roku na biwaku w Malborku funkcję tę przejęła dh. Alicja Gawinecka. W następnych latach drużyna uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach hufca, a jej członkowie założyli: dh. Patrycja Jabłońska - 13 HDZB, dh. Bartosz Pisarek - 11 HDCzB, dh. Daria Kalinowska - 22 Gromadę Zuchową „Dzieli Odkrywcy”. Na XXXI Rajdzie Hufca ZHP Rumia z okazji 80-lecia Harcerstwa w Rumi w 2012 roku, patrole z 10 HDCzB zajęły zarówno I jak i II miejsce!

10 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów  im. gen. Stanisława Sosabowskiego