14 Żeńska Drużyna Czerwonych Beretów im. Janusza Korczaka  14 Żeńska Drużyna Czerwonych Beretów im. Janusza Korczaka

Idea powstania żeńskiej drużyny Czerwonych Beretów zrodziła się na obozie Czerwonych Beretów w Choczewie w 1989 roku, ponieważ takiej drużyny jeszcze nie było. Wbrew wszystkim i wszystkiemu na pierwszą zbiórkę 14 Żeńskiej Drużyny Czerwonych Beretów do Szkoły Podstawowej Nr 9 w Rumi Janowie dnia 13.10.1989 roku przybyło ponad 30 dziewcząt.

I tak się wszystko zaczęło. Cel był jeden: pokazać, że dziewczęta mogą wszystko. Harcerki działały w zastępach, pilnie uczyły się wszelkich technik harcerskich, były świetne w samarytance, symbolice, terenoznawstwie, łączności oraz grach terenowych. Współorganizowały wiele imprez hufcowych: Dzień Myśli Braterskiej, Festiwale Piosenki, pierwszą w historii hufca Wyprawę po Bilet Wstępu do Lasu. Pierwszą drużynową została dh H.O. Izabela Pałubicka, następnymi drużynowymi były: od września 1991 r. dh pwd. Aleksandra Renkiel, od września 1994 r. dh H.O. Karolina Patrzałek, od kwietnia 1995 r. dh sam. Izabela Walczak, następnie od września 1999 r. dh Iwona Matuszak.

Podczas jedenastoletniej działalności 14 ŻDCzB wielokrotnie wygrywała Rajd Hufca ZHP Rumia, w tym trzykrotnie pod rząd, co zaowocowało otrzymaniem na zawsze pucharu przechodniego. Drużyna brała udział w Festiwalach Piosenki Harcerskiej, które wygrywała w różnych kategoriach, reprezentowała hufiec w Chorągwianym Przeglądzie Piosenki Harcerskiej w 1990 r, gdzie zajęła II miejsce. Letnie obozy odbywały się w Gołubiu, Choczewie, a najbardziej niezapomniany był żeński obóz harcerek „Seksmisja” w lipcu 1994 roku, na którym Obóz Żeński Czerwonych Beretów zdobył najwięcej nagród i wyróżnień ze wszystkich podobozów na zgrupowaniu. Z „czternastki” wyrosło wiele instruktorek, które współtworzyły historię naszego hufca; kilka z nich jest kadrą w hufcu do dziś.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *