To już 15 lat Misterium Wejherowskiego!

To już 15 lat Misterium Wejherowskiego!

- kategoria WCK
@Gazeta Rumska
To już 15 lat Misterium Wejherowskiego! To już 15 lat Misterium Wejherowskiego!

W sobotę 9 września odbędzie się uroczystość 15-lecia Misterium Wejherowskiego, wydarzenia tworzonego przez Stowarzyszenie Misterników Kaszubskich przy udziale Wejherowskiego Centrum Kultury. Będzie to świetna okazja do złożenia życzeń i wspólnego świętowania z twórcami. Po uroczystej Mszy Świętej, która zostanie odprawiona w wejherowskim kościele pw. św. Anny przy akompaniamencie orkiestry Fermata uczestnicy wspólnie przemaszerują do Filharmonii Kaszubskiej.

Misternicy Kaszubscy to grupa entuzjastów powstała w 2001 roku z inicjatywy Wojciecha Rybakowskiego. Misterium po raz pierwszy zostało wystawione 16 marca 2002 roku. Była to inscenizacja w ramach rekolekcji wielkopostnych dla młodzieży, którym przewodniczył Metropolita Gdański abp Tadeusz Gocłowski.

Od 2005 roku Misternicy Kaszubscy tworzą już formalne Stowarzyszenie, a inscenizacja na kalwaryjskich wzgórzach doczekała się filmowej wersji. Autorami projektu są Yach Paszkiewicz i Tomasz Żmuda Trzebiatowski. Premiera filmu odbyła w 2006 roku w Kolegiacie Wejherowskiej i cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Film był również emitowany na antenie Telewizji Polskiej.

Opiekunem grupy od samego początku jest Wojciech Rybakowski.

Patronatem honorowym uroczystość objęli Metropolita Gdański abp Sławoj Leszek Głódź, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Starosta Wejherowski Gabriela Lisius oraz Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.

To już 15 lat Misterium Wejherowskiego!

Program obchodów:

10:00 Uroczysta Msza Święta w Kościele pw. św. Anny w Wejherowie

11:00 Przemarsz z udziałem orkiestry Fermata z kościoła do Filharmonii Kaszubskiej

12:00 Rozpoczęcie części oficjalnej:

– rys historyczny,

– prezentacja multimedialna,

– wręczenie odznak Przyjaciel Misterium,

– wystąpienia gości.

13:00 Koncert Dziękczynny w wykonaniu Diakonii Muzycznej pod kierunkiem Cezarego Paciorka.

13:45 Otwarcie wystawy okolicznościowej w Foyer Filharmonii.

Zapraszamy!

To już 15 lat Misterium Wejherowskiego!