Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 na nocy naukowców w Gdyni  Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 na nocy naukowców w Gdyni

W dniu 29 września br. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi, pod opieką pani Doroty Gadomskiej, Magdaleny Zasadzińskiej oraz Kamili Helak, wyruszyli jak co roku do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, by wziąć udział w Nocy Naukowców.

Noc Naukowców to wydarzenie organizowane równocześnie w 300 miastach Europy. Nieprzypadkowo hasło tegorocznej Nocy Naukowców, „Powrót do przyszłości” nawiązuje do słynnego filmu z 1985 roku.

Wspólnie wyruszyliśmy w fascynującą podróż do przyszłości, byliśmy uczestnikami filmowych potyczek nauki i fikcji, a także poznaliśmy niesamowite innowacje, m.in. hologram 3d w chmurze.

Podczas spotkania każdy z uczniów miał okazję zmierzyć się z jednym z problemów, z jakimi na co dzień muszą sobą radzić osoby z niepełnosprawnością. Wspólnie przeszliśmy przez proces design thinking w formie modułowego sprintu. Zobaczyliśmy w jaki sposób z problemu zrobić wyzwanie, któremu później można wspólnie stawić czoła.

W trakcie innych prezentacji przedstawiono nam, jak technologia 3D zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat począwszy od anaglifów na VR (Virtual Reality) kończąc. Znaleźliśmy też odpowiedź na pytanie czy drukarka może przydać się podczas przeszczepów i jak z miłości do żony powstała filiżanka 3D.

Pani Anna Synak z Uniwersytetu Gdańskiego opowiedziała nam o zjawiskach bioluminescencji, tryboluminescencji, chemiluminescencji i fotoluminescencji oraz o zastosowaniu fotoluminescencji, w medycynie, biotechnologii, kryminalistyce i życiu codziennym.

Dodatkową atrakcją tego wieczoru była także gra, którą musieliśmy odczytać na własnych smartfonach za pomocą aplikacji QR. Każda osoba, która prawidłowo odczytała hasło otrzymała zestaw gadżetów z tego wyjątkowego wieczoru. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu ok. północy.

Dorota Gadomska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *