W cieniu Wezuwiusza

W cieniu Wezuwiusza

- kategoria Rumianie podróżują
W cieniu Wezuwiusza  W cieniu Wezuwiusza

Neapol to trzecie największe - po Rzymie i Mediolanie – miasto we Włoszech. Położony na południu kraju u podnóża Wezuwiusza, nad Zatoką Neapolitańską jest stolicą regionu Kampania. Miasto wraz z otaczającymi je miejscowościami tworzy aglomerację zamieszkiwaną przez około kilka milionów ludzi.

W ciągu swej historii Neapol był kolonią grecką („he nea polis” znaczy „nowe miasto”), częścią Cesarstwa Rzymskiego, a następnie Bizancjum, niezależnym księstwem, królestwem, aż wreszcie wszedł w skład zjednoczonych Włoch. Wśród wielu przepięknych włoskich miast z pewnością można znaleźć kilka ładniejszych i bogatszych w zabytki od Neapolu, niemniej jednak historia stolicy Kampanii, jej położenie geograficzne i specyficzny klimat sprawiają, że z pewnością warto ją odwiedzić.

Pierwsze wrażenia

Podróż samolotem do Neapolu z Polski zajmuje około dwóch godzin. Lotnisko Capodichino położone jest 8 km od centrum miasta, do którego najlepiej dostać się kursującym co kilkanaście minut autobusem Allibus. Już na lotnisku lub też na dworcu kolejowym w punktach informacyjnych warto zakupić kartę Artecard, w której cenie zawiera się nieograniczona liczba przejazdów komunikacją publiczną w Neapolu, jak i też koleją podmiejską. Ponadto karta gwarantuje zniżki, a nawet darmowe wejścia do licznych atrakcji turystycznych w całym regionie Kampanii. Autobusy miejskie nie należą do najnowszych i najwygodniejszych, a podróżowanie nimi jest niezbyt wygodne również ze względu na panujący na ulicach Neapolu chaos. Natomiast sześć linii metra pozwala na szybkie przemieszczanie się po mieście. Stacje i pociągi są czyste i schludne – czego niestety nie można powiedzieć o autobusach i ulicach, po których kursują.

Pod opieką świętego męczennika

Neapol posiada jedno z największych historycznych centrów w Europie. Charakter zabudowy nie odbiega zasadniczo od innych miast położonych w europejskiej części basenu Morza Śródziemnego. Nie zaskakują liczne kościoły czy też kręte, wąskie uliczki, natomiast nieco dziwi zróżnicowanie w wyglądzie różnych części centrum miasta. Z jednej strony można wskazać reprezentatywną ulicę Via Toledo czy plac Piazza Plebiscito – pełne butików i restauracji, z drugiej zaś położony zaledwie dwie stacje metra dalej plac Piazza Garibaldi, gdzie miejsce butików i tawern zajmują liche stragany i budki z jedzeniem. Najbardziej interesujące atrakcje miasta znajdują się jednak w przyjemniejszej części centrum. Katedra świętego Januarego, zamek Sant Elmo oraz muzeum archeologiczne to obowiązkowe punkty każdej wycieczki do Neapolu. W gotyckiej katedrze znajdują się relikwie świętego Januarego – patrona miasta, słynne za sprawą dokonującego się z ich udziałem trzy razy do roku cudu. Polega on na odbywającej się na oczach wiernych przemianie zakrzepłej krwi starożytnego męczennika w ciecz. Czasem zdarza się, że do tej przemiany nie dochodzi, co ma być zwiastunem zbliżającego się nieszczęścia dla miasta. Zamek Sant Elmo znajduje się na wzgórzu Vomero górującym nad Neapolem i jest fantastycznym punktem widokowym. Na wzgórze można wjechać kolejką Funiculare, zaś ostatnie kilkadziesiąt metrów prowadzących do zamku trzeba pokonać pieszo. W muzeum archeologicznym można z kolei podziwiać liczne eksponaty pochodzące z ruin Pompejów i Herkulanum, choć można tam przyjrzeć się także egipskim mumiom. Nieco dalej od centrum znajduje się natomiast wzgórze Capodimonte, gdzie można zwiedzić katakumby świętego Januarego. Ich początki sięgają III w. n.e. Zajmują 2 poziomy i powierzchnię prawie 6 tys. metrów kwadratowych. Katakumby pełniły na przestrzeni setek lat funkcję nie tylko cmentarza, ale także kościoła czy też schronu przeciwlotniczego. Zwiedzanie z przewodnikiem zajmuje tylko niecałą godzinę i gwarantuje niezwykłe wrażenia.

Ujarzmić olbrzymią górę

Neapol położony jest u stóp wciąż aktywnego wulkanu – Wezuwiusza. Ostatni jego wybuch miał miejsce już ponad 70 lat temu, natomiast najbardziej znana erupcja w 79 r. n.e. unicestwiła trzy starożytne miasta – Herkulanum, Pompeje i Stabie. Paradoksalnie jednak to dzięki tej niebezpiecznej górze Neapol zyskuje na atrakcyjności. Wezuwiusz oraz ruiny Pompejów przyciągają rzesze turystów z całego świata. Żeby dostać się w oba te miejsca, wystarczy skorzystać
z kolei Circumvesuviana, do której można wsiąść między innymi na Piazza Garibaldi. Na Wezuwiusza można wjechać autobusem, wysiadając wcześniej z pociągu na stacji Ercolano Scavi. Jedynie ostatni odcinek drogi na szczyt należy pokonać pieszo. Warto jednak podjąć ten wysiłek, gdyż nagrodą jest nie tylko widok dymów unoszących się z krateru wulkanu, ale przede wszystkim zapierająca dech w piersiach panorama Zatoki Neapolitańskiej. Kilkanaście minut jazdy pociągiem dzieli Ercolano od Pompejów. Ruiny starożytnego miasta znajdują się w pobliżu stacji kolejowej Pompei Villa Misteri, dlatego też nie ma problemu z odnalezieniem wejścia do nich. Pozostałości miasta pogrzebanego przez wybuch Wezuwiusza wprawiają w zachwyt. Nie sposób nie docenić kunsztu starożytnych budowniczych i artystów. Nie można nie zachwycić się freskami i mozaikami we wnętrzach domostw czy też ogromem teatrów i świątyń. Wrażenie potęguje świadomość, że to wspaniałe miasto przestało istnieć wraz z jego mieszkańcami w zasadzie w jednej chwili. Pompeje warto odwiedzić także ze względu na sanktuarium Matki Bożej Różańcowej związane z tradycją odmawiania słynnej nowenny pompejańskiej.

Italia na weekend

Poza wspaniałymi zabytkami i niesamowitymi widokami Neapol oferuje także pyszną włoską kuchnię, której można skosztować w jednej z urokliwych tawern. Miłośnicy kąpieli zarówno morskich, jak i słonecznych będą natomiast zawiedzeni faktem, iż w Neapolu brakuje plaż, na których można byłoby oddawać się tym przyjemnościom. Miasto jest więc świetnym pomysłem na kilkudniową wycieczkę, weekendowy „wypad”, niekoniecznie zaś spełniałoby się w roli letniego kurortu.

W cieniu Wezuwiusza