Spektakl „I dodam jeszcze, że Cię kocham” w WCK

Spektakl „I dodam jeszcze, że Cię kocham” w WCK

- kategoria WCK
@Gazeta Rumska
Spektakl „I dodam jeszcze, że Cię kocham” w WCK Spektakl „I dodam jeszcze, że Cię kocham” w WCK

I dodam jeszcze, że Cię kocham / Na podstawie listów Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory.

Burzliwy związek dwóch legend polskiej piosenki poetyckiej, wyrażony w czułej i pełnej wdzięku formie epistolarnej i poetyckiej.

Na Scenie Głównej Filharmonii Kaszubskiej występują: Klaudia Szmidt, Monika Orent, Ewa Mientke, Maja Allison oraz Maciej Bartecki.

Spektakl jest muzyczną opowieścią, stworzoną przez młodą reżyserkę i wokalistkę Ewelinę Kuc.

Spektakl „I dodam jeszcze, że Cię kocham” jest historią o miłości, z której powstały jedne z najbardziej znanych i lubianych piosenek w polskiej literaturze muzycznej: „Na całych jeziorach Ty”, „Dookoła noc się stała”, „Mówiłam żartem”, czy „Inwokacja” w niezapomnianym wykonaniu zmarłego niedawno – Wiesława Michnikowskiego. Wszystkie te utwory usłyszymy podczas spektaklu, a towarzyszyć im będzie literatura najwyższych lotów: listy miłosne Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Uczucie zapisane na tysiącach kartek, kart i zdjęć. Uczucie pełne niedomówień, trzymane w tajemnicy do samego końca, inspirujące i jednocześnie bardzo ludzkie. Wyszukane, wyrafinowane i zwyczajnie piękne słowa, które zmieniały ich autorów, a dziś potrafią zmienić nas. Opowieść snuta przez aktorów, śpiewaków i tancerzy, balansująca między realnością, a obrazami wewnętrznych przeżyć, które nabierają czasem cech bajkowości, a czasem koszmaru. Widowiskowa choreografia taneczno-teatralna, wzruszające interpretacje aktorskie i wokalne i niezwykle nastrojowa gra wyjątkowych muzyków.

Korespondencja Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory ukazała się w 2010 r. W opublikowanych listach, pochodzących z lat 1964-1966, trwał płomienny i otoczony tajemnicą romans dwójki artystów. Tom korespondencji rzuca światło na legendarny związek, malując jednocześnie obraz poetyckiej bohemy lat sześćdziesiątych. lustracją dla zmieniającej się temperatury uczuć bohaterów oraz realiów życia w PRL’u są znakomite, powstałe w tamtym czasie piosenki. „Listy na wyczerpanym papierze” przywracają scenie zapomnianą nieco formę epistolarną, która wielkim osobowościom pozwalała nierozerwalnie złączyć kunszt języka poetyckiego z osobistym wyznaniem. Przedstawienie muzyczne Eweliny Kuc charakteryzuje szacunek do słowa, rzetelny warsztat aktorski oraz wokalny. Dzięki nim, poezja ożywa na scenie w najlepszym stylu, znanym naszym widzom ze spektakli organizowanych przez Wejherowskie Centrum Kultury.

Program wyreżyserowany przez Ewelinę Kuc ma wiele uroku, w czym zasługa bardzo dobrze dobranych przez nią aktorów. Odkryciem spektaklu są wokaliści, wydobywający z tekstów Osieckiej wszystkie emocje, zachowując przy tym świeżość i lekkość charakterystyczną dla jej twórczości. Cały program jest zupełnie nową produkcją WCK. Warto wybrać się do Filharmonii Kaszubskiej, by usłyszeć piosenki w bardzo dobrym wykonaniu i świetnych aranżacjach. Zespół instrumentalny  w składzie: Piotr Szajrych (kontrabas) oraz Artur Sychowski (fortepian) spisuje się na medal. Połączenie wokali aktorów z żywą, urozmaiconą muzyką zespołu Sychowskiego daje w efekcie ciekawy muzycznie wieczór z nutą nostalgii.

W 2017 roku przypada 20. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej.

Reżyseria, scenografia i kostiumy: Ewelina Kuc
Charakteryzacja: Daria Kierznikowicz
Choreografia: Krzysztof Dziwny
Aktorka: Justyna Kacprzycka
Studio Piosenki i Wokalu: Klaudia Szmidt, Monika Orent, Ewa Mientke, Maja Allison, Maciej Bartecki
Tancerze: Ada Kutzner, Krzysztof Dziwny
Muzycy:Artur Sychowski – fortepian, Piotr Szajrych – kontrabas

PREMIERA 19 października, godz. 19:00

SPEKTAKL 20 października, godz. 19:00

BILETY: 12 zł normalny, 10 zł ulgowy na wck.org.pl lub w kasach Filharmonii

Spektakl „I dodam jeszcze, że Cię kocham” w WCK