Dzieje się w Rumi...  Dzieje się w Rumi...

Z Teresą Mirelą Jałochą, radną miejską Rumi, rozmawia Emilia Samulska.

- Jako radna jest Pani znana ze swojej aktywności. W jakich komisjach Pani działa?
- Jestem członkinią Komisji Polityki Przestrzennej i Samorządowej oraz przewodniczącą Komisji Kultury.

- Jakie sprawy udało się Pani zrealizować do tej pory? Może najpierw w ramach Budżetu Obywatelskiego.
- Projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego na 2015 r., który został zrealizowany, to pierwszy etap placu zabaw „Jaś i Małgosia w Arkadii” przy ul. Topolowej. Tam są huśtawki, bujaczek, tablica do gry w kółko i krzyżyk, pajęczyna sznurowa, zamek z mostem, karuzela oraz „tyrolka”.
Zrealizowano także w 2016 r. drugi etap placu zabaw przy ul. Topolowej – również zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego. Chodziło o siłownię dla dorosłych. Wniosek składałyśmy razem z radną Lucyną Szypułą z okręgu nr 21. Na rok 2017 i 2018 był zgłoszony do BO trzeci etap rozbudowy „Jasia i Małgosi” - budowa boiska wielofunkcyjnego - jednak zdobył za małą ilość głosów.
Kolejna sprawa to realizacja zgłoszonego przeze mnie do Budżetu Obywatelskiego na 2016 r. projektu wymiany chodnika (od Ronda Jana Pawła II, poprzez cały Plac Kaszubski, wzdłuż rzeki, koło SP nr 1 i dalej wzdłuż domów do kościoła).

- A co działo się w ramach czynności podejmowanych z ramienia Komisji Kultury?
- Jako wniosek do budżetu w 2014 r. było zgłaszane oświetlenie pomnika przy ul. Chełmińskiej, co zostało zrealizowane. Jako komisja złożyliśmy też wniosek, aby umieścić tablicę informującą, że Cmentarz Zabytkowy przy ul. Kościelnej jest obiektem prawnie chronionym. Dzięki temu Straż Miejska ma prawo karać osoby, które zaśmiecają lub dewastują teren cmentarza i ruin kościółka mandatami nawet do 500 zł.

- Na tym nie koniec...
- Dzięki staraniom moim i innych radnych oraz burmistrza została uruchomiona linia autobusowa nr 84 w Starej Rumi, co stało się możliwe również dzięki budowie ul. Wiązowej z Borówkową do ronda z Bukową i Chełmińską.

- A jakie inicjatywy prospołeczne Pani podejmowała?
- W 2016 r. wraz z radną Lucyną Szypułą, przy placu zabaw „Jaś i Małgosia w Arkadii”, zorganizowałyśmy Festyn Rodzinny Ekologiczny. Mieszkańcy, głównie rodzice z dziećmi, uczestniczyli w zabawach ekologicznych, w których użyto starych gazet i zużytych butelek. Była to wspólna akcja, zorganizowana za zgodą Michała Pasiecznego, burmistrza Rumi oraz Ariela Sinickiego, przewodniczącego Rady Miejskiej. Uczestniczył w niej Urząd Miasta i PUK. Dzieciom zostały rozdane zgniatarki do plastikowych butelek i specjalne torby pod umywalki do segregacji śmieci. Celem festynu było nauczenie dzieci, jak ważna jest segregacja ze względu na odzyskiwanie materiałów wtórnych.
- Dziękuję za rozmowę. Do pozostałych Pani dokonań wrócimy w kolejnych wydaniach Gazety Rumskiej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *