Przedsiębiorco, odbierz list z ZUS  Przedsiębiorco, odbierz list z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę listów do płatników składek z informacją o własnym numerem konta. Bez niego od stycznia 2018 r. nie będzie można opłacić składek. Ważne jest więc, żeby odbierać korespondencję z ZUS i informować Zakład o każdej zmianie adresu.

Wraz z nowym rokiem nadejdzie rewolucja w płatnościach do ZUS. Zostanie wprowadzona tzw. e-Składka. Zamiast trzech lub nawet czterech przelewów do ZUS, przedsiębiorcy będą wykonywać tylko jeden, na własny numer rachunku, zawierający NIP. Ułatwi to cały proces, ograniczy koszty i zlikwiduje problem niezidentyfikowanych wpłat. Od nowego roku przelewy na dotychczasowe konta nie będą przyjmowane.

Oba pomorskie Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wysłały prawie 250 tys. listów z numerem rachunku składkowego. Trafiały one do pracodawców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, opłacających składki za zatrudnioną nianię i osób opłacających składki dobrowolnie, a także do już nieaktywnych płatników składek, którym pozostały nieopłacone składki. Część z nich wróciła do nadawcy. Większość zwrotów wynika z faktu, iż płatnicy zmienili adres i nie poinformowali o tym ZUS ale są też tacy, którzy… boją się odbierać listów poleconych w obawie, że znajdą tam wezwanie do zapłaty. Zakład będzie teraz i starał się dotrzeć z informacją o numerze rachunku składkowego do osób, które nie odebrały korespondencji. Informacji o własnym numerze rachunku składkowego możemy zasięgnąć w każdej placówce ZUS, a także Centrum Obsługi Telefonicznej. Ponad to pod adresem internetowym www.eskladka.pl, działa wyszukiwarka numerów rachunków składkowych.

Krzysztof Cieszyński

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *