Powiatowy Tydzień Przedsiębiorczości

Powiatowy Tydzień Przedsiębiorczości

- kategoria Aktualności
@Gazeta Rumska
Powiatowy Tydzień Przedsiębiorczości  Powiatowy Tydzień Przedsiębiorczości

Wykłady, warsztaty tematyczne, spotkania z przedsiębiorcami, to tylko niektóre wydarzenia przygotowane dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu wejherowskiego w ramach Powiatowego Tygodnia Przedsiębiorczości, który zainauguruje wspólna konferencja samorządowców i przedsiębiorców w Starostwie Powiatowym.

W okresie 13 – 19 listopada 2017 roku w Polsce i na całym świecie odbywa się szereg imprez promujących przedsiębiorczość. Dzieje się to w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Tak jak w roku ubiegłym Starostwo Powiatowe w Wejherowie przyłączyło się do tej inicjatywy, stając się jej oficjalnym parterem. W dniach 13 – 17 listopada br., w ramach Powiatowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbędzie się wiele wydarzeń kierowanych przede wszystkim do młodzieży ponadgimnazjalnej. Wspólnie z partnerami zewnętrznymi: organizacjami przedsiębiorców i pracodawców, instytucjami państwowymi i samorządowymi, uczelniami wyższymi, firmami oraz instytucjami wspierania biznesu przygotowano bardzo atrakcyjny program.

- Naszą aktywność skupiamy przede wszystkim na młodych ludziach, którzy lada moment wejdą na rynek pracy jako pracownicy albo osoby które założą własne firmy. Dlatego wydarzenia Powiatowego Tygodnia Przedsiębiorczości kierujemy głównie do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie będą mieć możliwość bezpośredniego kontaktu i rozmowy z lokalnymi przedsiębiorcami którzy podzielą się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem w działalności biznesowej. Chcemy w ten sposób obudzić w młodych ludziach potencjał przedsiębiorczości i zachęcić ich do brania swojej przyszłości we własne ręce. - mówi Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

Wśród partnerów akcji znajdują się między innymi: Regionalna Izba Przedsiębiorców Norda, Pracodawcy Pomorza, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwowa Inspekcja Pracy Powiatowy Urząd Pracy, Kaszubsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Wejherowie, Wyższa Szkoła Bankowa z Gdyni, Punkty Pośrednictwa Pracy OHP, Straż Graniczna, Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości, Pomorski Park Naukowo Technologiczny, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni, Pomorska Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Gdyni, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wejherowie, Japońsko-Polska Akademia Technik Komputerowych, Uniwersytet Gdański. Większość wydarzeń odbywać się będzie bezpośrednio w szkołach. Na część z nich młodzież uda się bezpośrednio do partnerów Powiatowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Wyjazd do Gdyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, czy możliwość uczestnictwa w warsztatach i wykładach uniwersytecki na pewno spodobają się uczniom.

Podczas zajęć młodzież dowie się między innymi jak założyć i skutecznie rozwijać własną działalność gospodarczą, skąd pozyskać pieniądze na jej założenie i jak sprawnie poruszać się na rynku aby odnieść sukces. Będzie można rozwinąć i ukształtować swoje umiejętności menadżerskie, a także zweryfikować swoje pomysły biznesowe.

Inauguracja Powiatowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Powiecie Wejherowskim nastąpi w poniedziałek 13 listopada w Starostwie Powiatowym. W tym dniu odbędzie się specjalna sesja Konwentu Samorządów Powiatu Wejherowskiego połączona z konferencją dla przedsiębiorców na temat narzędzi i instrumentów rynku pracy wspierających prowadzenie biznesu ze szczególnym uwzględnieniem procedur zatrudniania pracowników z zagranicy. Podczas spotkania omawiane będą także planowane działania samorządów w zakresie wspierania rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.

We wtorek 14 listopada o godzinie 10:00 w ZSP nr 2 w Rumi rozpoczną się Targi Edukacji i Pracy „Czas na karierę”.

W środę 15 listopada o godzinie 10:00, wraz z Pomorskim Dniem Przedsiębiorczości IDG organizowanym przez Urząd Pracy, w auli ZSP nr 1 w Wejherowie odbędzie się II Szkolny Konkurs Przedsiębiorczości Powiatu Wejherowskiego.

Jacek Thiel

Powiatowy Tydzień Przedsiębiorczości