Historia Rumi na wyciągnięcie ręki

Historia Rumi na wyciągnięcie ręki

- kategoria Historia
@Urząd Miejski Rumia
Historia Rumi na wyciągnięcie ręki  Historia Rumi na wyciągnięcie ręki

Stare zdjęcia, archiwalne pocztówki, dokumenty, wspomnienia i artykuły o historii miasta - to wszystko można znaleźć na stronie internetowej Cyfrowego Archiwum Społecznego.

Cyfrowe Archiwum Społeczne to nowy projekt koordynowany przez Miejski Dom Kultury. Powstał z inicjatywy mieszkańców, którzy wybrali go w ramach zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Swoją premierę miał 11.11.2017 r.

Na stronie internetowej archiwumcyfrowerumia.pl będą gromadzone materiały dotyczące historii miasta. Wszystko po to, aby uporządkować istniejące zbiory i ocalić od zapomnienia dzieje naszego miasta. Archiwa społeczne zazwyczaj powstają przy stowarzyszeniach, bibliotekach lub domach kultury. Wkraczają na obszary zwykle pomijane przez Archiwa Państwowe, bo dotyczą historii życia codziennego, opowieści zwykłych ludzi, którzy byli świadkami ważnych lokalnych wydarzeń. Strona internetowa umożliwia wirtualny spacer do przeszłości naszego miasta. Cyfrowe Archiwum Społeczne tworzone jest przez samych mieszkańców, każdy może podzielić się swoimi zbiorami (zdjęć / pamiątek nie trzeba przekazywać na własność).

Zainteresowane osoby powinny skontaktować się z pracownikami Miejskiego Domu Kultury, można też wypełnić specjalny formularz, który znajduje się na stronie.

To bardzo ważny projekt. Ma nie tylko wymiar edukacyjny, ale również społeczny. To dzieje miasta opowiedziane przez samych mieszkańców. Nie tylko poprzez ich wspomnienia, ale również osobiste pamiątki. Umożliwi to szersze oddziaływanie projektu, bo historia opowiedziana w ten sposób jest ciekawsza i przystępniejsza – tłumaczy Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Łoboz.

Historia Rumi na wyciągnięcie ręki