Nowa ścieżka spacerowa i kłopotliwe schody

Nowa ścieżka spacerowa i kłopotliwe schody

- kategoria Listy od czytelników
@Gazeta Rumska
Nowa ścieżka spacerowa i kłopotliwe schody  Nowa ścieżka spacerowa i kłopotliwe schody

Zadzwonił do nas pan Tomasz. Kilkanaście dni temu postanowił wraz z żoną przespacerować się nową ścieżką spacerową wzdłuż Zagórskiej Strugi. Pomyślał, że skoro była otwarta na tak ważne wydarzenie jak Zjazd Kaszubów, to jest atrakcyjna i dopracowana w każdym szczególe.

Nowa ścieżka spacerowa i kłopotliwe schody

Trasa spacerowa wiodąca przez środek miasta powinna być tak urządzona, aby każdy mieszkaniec mógł w każdej chwili wejść na nią, lub ją opuścić swobodnie w dowolnej chwili. Ścieżką tą poruszają się nie tylko rowerzyści, ale bardzo często matki z dziećmi w wózkach, inwalidzi i osoby starsze. Kiedy pan Tomasz z małżonką i swoim sześciomiesięcznym dzieckiem w wózku chcieli zjechać ze ścieżki wykorzystując do tego celu przejście nieopodal ich domu, okazało się to wielce utrudnione. Na przeszkodzie stanęły im schody. Aby dokładnie zobrazować sytuację, pan Tomasz przysłał nam zdjęcie tychże schodów. Widać na nim, że ktoś na drodze projektowania lub wykonawstwa zapomniał o spacerujących matkach z dziećmi w wózkach, inwalidach czy seniorach.

Zjazd z wózkiem po takich stopniach to istny tor przeszkód. Ciężko jest też sprowadzić wózek ze ścieżki na dół spychając go obok schodów, po trawie. Rozmiękła ziemia po odrobinie deszczu lub śniegu powoduje, że sprowadzenie wózka tą drogą staje się bardzo ryzykowne, osoba starsza podpierająca się laską zimą już tędy nie przejdzie.
Czy nie można poszerzyć tego zejścia o zjazd dla wózków i poręcze, pyta pan Tomasz?

Nowa ścieżka spacerowa i kłopotliwe schody