Rotmistrz Pilecki patronem ronda  Rotmistrz Pilecki patronem ronda

Żołnierz Armii Krajowej, bohater II wojny światowej, gorący patriota, autor raportów o Holocauście. Imię rotmistrza Witolda Pileckiego nadano nowo powstałemu rondu przy skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Pomorskiej.

 

Rotmistrz Pilecki patronem ronda  Decyzję o nadaniu imienia Witolda Pileckiego nowemu rondu podjęto podczas październikowej sesji Rady Miejskiej. Inicjatorem i pomysłodawcą projektu był przewodniczący Ariel Sinicki. Decyzja Rady była jednogłośna – wszyscy radni opowiedzieli się za.
Nie ulega wątpliwości, że Witold Pilecki jest jednym z najważniejszych polskich bohaterów narodowych. Nadanie jego imienia nowemu rondu uhonorowało bohaterską postawę wielkiego patrioty – mówi przewodniczący Ariel Sinicki. – Staramy się pielęgnować naszą tradycję. Pomagamy środowiskom kombatanckim, organizujemy wydarzenia patriotyczne, uroczyście obchodzimy święta państwowe. Cieszę się, że i ten projekt zakończył się sukcesem. Dziękuję Radzie Miejskiej za jednogłośną decyzję – dodaje.

Nowe rondo powstaje w miejscu niebezpiecznego skrzyżowania ulic Gdańskiej i Pomorskiej. Jest to jedna z ważniejszych inwestycji w tej części Rumi.

Środki niezbędne do jej zakończenia pozyskano z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. W zakres prac wchodzi budowa skrzyżowania o ruchu okrężnym oraz jezdni, przebudowa chodników i przebudowa ścieżki rowerowej.

Witold Pilecki przeszedł do historii jako jeden z najodważniejszych żołnierzy Armii Krajowej. We wrześniu 1940 roku dał się dobrowolnie aresztować Niemcom, aby dostać się w celach wywiadowczych do obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Rozkazy wykonywał do maja 1947 roku. Wówczas aresztowany został przez funkcjonariuszy UB. Poddano go okrutnemu śledztwu, a następnie – w wyniku fasadowego procesu sądowego – skazano na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. o godz. 21:30 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.

2 Comments

  1. A ja myslalam ze my mieszkancy Janowa będziemy wybierac nazwe tego ronda a nikt nas nawet nie zapytal ?

  2. uuu a myślalem , że nowo powstałe rondo zostanie nadane imieniem lokalnego celebryty dr SZ. no ale jak już nie jest potrzebny to można zapomniec. Prawda panie Michałku?

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *