Ważny jest głos mieszkańców  Ważny jest głos mieszkańców

Z Lucyną Szypułą, radną miasta Rumi, rozmawia Emilia Samulska.

Ważny jest głos mieszkańców

- Podczas tej kadencji niejednokrotnie skutecznie pomagała Pani przy sprawach związanych z drogami w Rumi.
- Faktycznie, dzięki regularnym kontaktom z mieszkańcami dość często udaje się rozwiązać zgłaszane problemy. W dzielnicy gdzie mieszkam udało się m.in. wyłożyć płytami yomb na ulice Świerkową, Jarzębinową, Kasztelańską, Kazimierza Wielkiego, Leszka Białego a także Gruszkową.
- To dzięki Pani ulica Gruszkowa otrzymała taką nazwę, chociaż w planie była zupełnie inna.
- Wcześniej domy przy niej miały nazwę i numerację ul. Dębogórskiej. Tymczasem omawiany odcinek jest prostopadły do ul. Dębogórskiej i trochę od niej oddalony.
Mieszkańcy poprosili o nadanie takiej właśnie nazwy i ułożenie ulicy płytami yomb. Zaangażowałam się w imieniu lokatorów i udało się - ulica ma nazwę Gruszkowa i w tym roku wyłożona jest płytami yomb. Ustawiono też lustro pozwalające na znacznie bezpieczniejszy wyjazd z tej ulicy kierowcom.
- Przed nami kolejny etap inwestycji przy pasie równoległym do ul. Dębogórskiej?
- Tak, planowane jest wyłożenie ulicy płytami yomb oraz dokończenie chodnika na całej jego długości. W tej kadencji płytami udało się wyłożyć 66 ulic o łącznej długości 11 km. W naszej sytuacji, gdy nie ma szans, aby szybko wybudować docelowo większość ulic, na które pewnie potrzebujemy ok. 200 mln, płyty są dobrym rozwiązanie. Widzimy też reakcje oraz prośby mieszkańców, aby wykładać nimi kolejne drogi.
- Miasto też mocno zajęło się terenami rekreacyjnymi, powstało wiele placów zabaw, tory dla rowerzystów, czy też piękna ścieżka wzdłuż Zagórskiej Strugi – niektórzy mówią „rumska promenada”.
- Staramy się realizować jak najwięcej zadań społecznych, w 2018 roku powinien się jeszcze rozbudować o „zieloną wyspę” ze środków unijnych, czyli plac zabaw przy ul. Topolowej, staramy się zdobyć środki zewn.
(m.in. od dewelopera) na nowy plac zabaw przy ul. Jagiełły, no i chyba wszyscy czekamy, jak będzie wyglądała Góra Markowca, która w ramach środków unijnych z programu Rewitalizacji zostanie zagospodarowana jako teren rekreacyjny dla mieszkańców. Ma powstać tam m.in. wieża widokowa, a na ścianach jej będzie możliwość wspinania się, schody terenowe, możliwe, że się pojawi wkomponowany w zbocze amfiteatr.
- Planów miasto Rumia ma najbliższe lata bardzo dużo, w dużej mierze będą one realizowane dzięki skutecznemu pozyskaniu środków zewnętrznych – głównie unijnych.
- Głównie tak, natomiast burmistrz wraz z zespołem pracowników wykonał i wykonuje wiele czynności, reform, działań, które dają nowe dochody w budżecie gminy, jak i wiele oszczędności. Dzięki temu możemy realizować znacznie więcej zadań społecznych.
- Dziękuję za rozmowę.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *