Olimpiada Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu  Olimpiada Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu

30 listopada już po raz osiemnasty w I Liceum Ogólnokształcącym w Rumi odbył się Konkurs Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu. W tym roku po raz pierwszy przybrał formę olimpiady wojewódzkiej. Głównym celem konkursu jest rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania historią i tradycjami Kaszub, ale też pogłębianie więzi uczuciowych z regionem.

 

Olimpiada jest organizowana we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Wejherowie oraz z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i to pracownicy naukowi tej placówki są autorami pytań konkursowych. W Jury zasiedli: dr Michał Hinz , pani Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, pani Marzena Graczyk.

W zmaganiach konkursowych wzięło udział 9 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszym etapie wszyscy uczestnicy rozwiązywali indywidualnie test wiedzy o regionie. Następnie zaprezentowane zostały prezentacje multimedialne przygotowane wcześniej przez wszystkie uczestniczące zespoły. W ostatnim etapie rywalizowało 5 najlepszych drużyn, które odpowiadały na pytania, wybierając ich stopień trudności.

Zmaganiom młodych miłośników Kaszub przyglądali się m. in. prezes Gdańskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Edmund Wittbrodt, starosta wejherowski- pani Gabriela Lisius, pan Jacek Thiel – etetowy członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego, pan Tomasz Fopke – dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Laureaci Olimpiady:

I miejsce drużynowe - SLO Rumia (Teresa Królikowska, Mateusz Klebba, Jakub Grubba)
II miejsce - ZSP nr 2 w Wejherowie (Wojciech Skierka, Robert Jetke, Agata Karczewska)
III miejsce - I LO im. J. Sobieskiego w Wejherowie (Marta Lidzbarska, Szymon Reinke, Alex Bulkowski)
Najlepszy wynik za test - Mateusz Klebba SLO Rumia
Wyróżnienie za prezentację - SLO Rumia
Uczestnikom olimpiady i zaproszonym gościom czas umilał chór Rumianie pod dyrekcją Marzeny Graczyk oraz koło kaszubskie I LO w Rumi z opiekunem – panią Grażyną Górak.

J. P.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *