Zaniedbane koryto rzeki

Zaniedbane koryto rzeki

- kategoria Listy od czytelników
@Gazeta Rumska
Zaniedbane koryto rzeki  Zaniedbane koryto rzeki

Napisał do nas niedawno pan Tomasz i chciał się podzielić swoimi uwagami na temat Zagórskiej Strugi, jak by nie było, płynącej nie tylko obok urzędu miejskiego, ale i przez samo centrum miasta.

Podczas niedzielnego spaceru w drodze z domu do kościoła (p. Tomasz mieszka w bloku przy ul. Dąbrowskiego) oprócz odbywającego się właśnie pięknego jarmarku świątecznego, natkniemy się również na koryto naszej rzeczki, które obecnie wygląda na zaniedbane i niestety coraz bardziej niszczejące. Jakiś czas temu rzeka została częściowo uregulowana, ale czas mija nieubłaganie i kolejne podtopienia i wylania wody z czasem zrobiły swoje. Płyty ułożone na brzegach koryta wyglądają jakby przy następnych roztopach miały spłynąć do rzeki.

W zeszłym roku mieliśmy problemy z wodą wylewającą się do okolicznych zabudowań (w tym zalane archiwum Urzędu Miasta) i wygląda jakby po każdym takim incydencie, zamiast naprawić powstałe szkody, instytucja reagująca na takie wydarzenia, pozostawiała rzekę samej sobie i liczyła na to, że coś takiego już się więcej nie powtórzy. Że nie trzeba naprawiać powstałych za każdym razem szkód, a płyty ułożone wzdłuż koryta same swoim ciężarem utrzymają się na właściwym miejscu. Pozostaje tylko patrzeć kiedy nadejdą kolejne deszcze i roztopy, a znowu usłyszymy o podtopieniach okolicznych budynków. Część szkód na wysokości urzędu miejskiego została naprawiona i jak na razie sprawuje się dobrze, ale widać przecież na załączonych zdjęciach, że część w centrum miasta pozostała bez żadnych zabezpieczeń. Tak jest od lat, okoliczna ziemia jest dość miękka, drzewa rosnące wzdłuż rzeki mają bardzo duże i głęboko wrośnięte korzenie więc się nie wywrócą, ale one również są podmywane raz przez rzekę, innym razem przez spływającą do rzeki deszczówkę.

Czy nie nastał już czas aby naprawić koryto rzeki zanim dokona kolejnych zniszczeń?

Zaniedbane koryto rzeki

1 Comment

  1. PROSZĘ ZOBACZYĆ JAKA JEST RUMIA ZANIEDBANA PRZEZ OSTATNIE 4-LATA HERB JEST ZAROŚNIĘTY WSZĘDZIE SYF I MOGIŁA NIGDY TAK NIE WYGLĄDAŁA RUMIA .

Komentowanie wyłączone