V Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Rumi [FOTO]

V Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Rumi [FOTO]

V Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Rumi [FOTO]

W Święto Trzech Króli (6 stycznia) już po raz piąty ulicami Rumi przeszedł uroczysty Orszak Trzech Króli. Organizatorem rumskiego orszaku jest Fundacja Słowo. Przemarsz ulicami Kościelną, Mostową, Lipową oraz I Dywizji Wojska Polskiego pod pomnik Jana Pawła II poprzedzony był uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego o godzinie 11:00. Homilię wygłosił ks. Michał Kwiatkowski.

Przemarsz

Po wyjściu z Kościoła na znak otwarcia orszaku tradycyjnie wystrzeliła armata Chorągwi Jakuba Wejhera. Radosny Orszak Trzech Króli ruszył za Halabardnikiem, w którego rolę po raz kolejny wcielił się radny miasta Michał Kryża. Za nim w kolumnie konno ruszyli polscy szlachcice. W przemarszu nie zabrakło również Św. Mikołaja. W takim właśnie towarzystwie na powozie przemieszczali się odziani w bogate szaty dostojni Trzej Królowie. Zaszczytne role Mędrców ze Wschodu przypadają osobom zasłużonym dla swoich Parafii.

Przy dźwiękach orkiestry mieszkańcy niemal cały czas śpiewali kolędy na cześć nowonarodzonego Zbawiciela. W pewnym momencie orszak zaatakowany został przez demony, chcące odwieść uczestników od drogi do Boga. Jednak dzięki skutecznej interwencji Wojska Niebieskiego, mieszkańcy w końcu dotarli do stajenki. Za tą artystyczną inscenizację odpowiadała Grupa Teatralna „W rozproszeniu” z I LO pod przewodnictwem Tomasza Jurkiewicza.

Pokłon Trzech Króli

Dochodzących pod pomnik witało bijące serce dzwonu „Ksiądz Jerzy”. Na scenie odbyła się inscenizacja pokłonu Trzech Króli, przygotowana pod przewodnictwem dyr. MDK Agnieszki Skawińskiej. Mędrcy złożyli dary małemu Jezusowi i zakrzyknęli „Chwała Panu! Dobro, piękno i prawda są w Nim!”. Narrację Anioła prowadziła Jagoda Giełażyn. W rolę Świętej Rodziny wcieliła się rodzina Państwa Staniszewskich. Trzech Króli zagrali: Paweł Tomczak (Parafia NMP Wspomożenia Wiernych), Piotr Karasiewicz (Parafia św. Józefa i św. Judy Tadeusza) i Zbigniew Giełażyn (Parafia pw. św. Jana z Kęt).

Następnie mieszkańcy wysłuchali krótkich przemówień. W tym roku zaszczytną, ale i odpowiedzialną funkcję Marszałka Orszaku, pełnioną dotychczas przez Mirosława Słowikowskiego, przejął Tomasz Kłeczek znany dotychczas z działalności w Stowarzyszeniu Narodowa Rumia. To właśnie te osoby odpowiadają za organizację całego przedsięwzięcia.

Głos zabrali również zapowiadani przez Leszka Winczewskiego (DK Janowo): Wicestarosta Powiatu Wejherowskiego Witold Reclaf, burmistrz Rumi Michał Pasieczny, Przewodniczący Rady Miasta Ariel Sinicki, Posłowie na Sejm RP: Jan Klawiter z Rumi i Dorota Arciszewska-Mielewczyk z Gdyni.

Na zakończenie odbył się koncert latynoamerykańskiego zespołu Cafe Y Son, którego (nie tylko kolędowy) repertuar skutecznie rozgrzewał publiczność. Na uczestników czekała gorąca herbata, ufundowana przez Pana Bogdana Formellę harcerska grochówka oraz bigos, zapewniony przez Dom Bankietowy S.C Henryk Grinholc. Pieczywo dostarczyła Piekarnia u Skierki.

 

fot.: E. Samulska
 

 
Kolejne strony:

V Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Rumi [FOTO]

1 Comment

  1. ALE KLAKIER M.PASIECZNY I PLECAK Z [PO] ARIEL SIENICKI WYGLĄD TO MAJĄ BANANOWY TAK SAMO JAK JAN KLAWITER CZY TO SIĘ SKOŃCZY TO ZAKŁAMANIE TYCH OBŁUDNIKÓW PARTYJNYCH KLAKIERÓW Z [PO] POGONIMY TO TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI .

Komentowanie wyłączone