Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Brakuje prawicowej prasy w bibliotece w Rumi.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Brakuje prawicowej prasy w bibliotece w Rumi.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Brakuje prawicowej prasy w bibliotece w Rumi.  Łucja Słowikowska

W bibliotekach można wypożyczyć książki, ale również poczytać bieżącą prasę i czasopisma w czytelni. Nie inaczej jest w nowoczesnej placówce, jaką jest „Stacja Kultura” w Rumi. Problem w tym, że czytelnicy nie mają tam wielkiego wyboru gazet, wśród których brakuje tytułów prawicowych. Od niedawna, bo od nowego roku 2018, dostępny jest tylko „Nasz Dziennik”, co jest wynikiem mojej interwencji w bibliotece.

Ponad rok temu, jesienią 2016 roku rozmawiałam na ten temat z dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi, panią Krystyną Laskowicz. W imieniu niektórych mieszkańców miasta, którzy zwrócili mi uwagę na ten problem, przekazałam pani dyrektor prośbę o zamawianie prasy prawicowej. W głównej siedzibie biblioteki, czyli w „Stacji Kultura”, w dziale z gazetami można było poczytać „Gazetę Wyborczą” i kilka innych tytułów, ale zdecydowanie brakowało (i nadal brakuje) wspomnianych prawicowych gazet.

Dowiedziałam się, że dyrekcja biblioteki nie może tak od razu, w ciągu roku, zmienić wybranych tytułów, ale postara się wzbogacić ofertę w kolejnym roku. Rok 2017 minął pod tym względem bez zmian, nadal w rumskiej bibliotece królowała „Gazeta Wyborcza”, natomiast od początku tego roku pojawił się tam również „Nasz Dziennik” - ogólnopolski dziennik o profilu katolicko-narodowym. Bardzo się cieszę z tej zmiany, bo dzięki temu oferta jest bogatsza, skierowana do różnych czytelników, nie tylko miłośników „GW” i Adama Michnika. Z drugiej strony, to nadal trochę za mało. W myśl przysłowia „Jedna jaskółka wiosny nie czyni” obawiam się, że nie oznacza to oczekiwanych przez czytelników zmian.

Mieszkańcy Rumi, korzystający z czytelni w „Stacji Kultura” nadal bezskutecznie wypatrują popularnego tygodnika „Gazeta Polska”, kierowanego przez Tomasza Sakiewicza lub jej wersji codziennej („Gazeta Polska Codziennie”). Ciekawym tytułem o charakterze prawicowym jest też „Warszawska Gazeta”, ukazująca się co tydzień. Tych tytułów w bibliotece w Rumi niestety dziś nie znajdziemy.

Łucja Słowikowska

Radna Rady Powiatu Wejherowskiego

Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Brakuje prawicowej prasy w bibliotece w Rumi.