Historia Orszaku zatacza koło…

Historia Orszaku zatacza koło…

- kategoria Aktualności, Imprezy w mieście
@Gazeta Rumska
Historia Orszaku zatacza koło…  Fot. Marcin Bruniecki

6 stycznia br. z kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi wyruszył już 5. Orszak Trzech Króli. Tym samym, wszystkie rumskie parafie stały się gospodarzami uroczystej Mszy Świętej, poprzedzającej wyruszenie ulicami miasta coraz to większej grupy uczestników.

Poczet ten był pomysłem małej grupy mieszkańców naszego miasta. Plan był prosty: co roku każda z 5 parafii w Rumi miała stać się swoistym gospodarzem pocztu - organizując wpierw Mszę Świętą, a następnie z jej terenu ruszając w miasto. Żaden z pomysłodawców nie spodziewał się wtedy, że Orszak Trzech Króli w Rumi urośnie do tak znaczących rozmiarów i spotka się z entuzjazmem współmieszkańców. Można się chyba pokusić o stwierdzenie, że uroczystość ta została już na stałe wpisana w kalendarium naszego miasta i w przyszłym roku historia orszaku rozpocznie się na nowo, gdy wyruszy on z pierwszej na liście parafii, tj. NMP Wspomożenia Wiernych.

Mówiąc o takim przedsięwzięciu, jakim jest organizacja Orszaku Trzech Króli, nie sposób nie wspomnieć o osobach, które w ten czy inny sposób przyczyniły się do szerzenia idei, pomagając w przeróżny sposób w organizacji oraz obejmując ją patronatem. Począwszy od artystycznej strony tego przedsięwzięcia, poprzez techniczną, gastronomiczną, a kończąc na materialnej i duchowej.

Jako Wieloletni Marszałek Orszaku oraz jeden z jego pomysłodawców, dziękuję wszystkim. Wszystkim, którzy mogli i chcieli pomóc.

Nie sposób zapomnieć również o wsparciu władz samorządowych, które zaczęły wspomagać Orszak od roku 2014. Zapoczątkowała to Pani Elżbieta Rogala-Kończak, zapisując na ten cel kwotę 15 tysięcy złotych, i kwota ta niezmiennie od początku jest przeznaczana co roku na organizację tej uroczystości. Jednakże dzięki pozostałym sponsorom, w tym Starostwu Powiatowemu w Wejherowie, organizatorzy Orszaku są w stanie sprostać coraz to wyższym kosztom organizacyjnym.

Historia Orszaku zatacza koło…  Z przykrością muszę stwierdzić, że tegoroczna relacja telewizji TTM z Wejherowa z Orszaku była najkrótsza i zarazem rozpoczęła kampanię wyborczą Platformy Obywatelskiej w Rumi. Zabrakło wypowiedzi najważniejszych osób, a mianowicie nowego Marszałka Orszaku Pana Tomasza Kłeczka, oraz Pani Prezes Fundacji „Słowo” Urszuli Klawiter – głównych organizatorów Orszaku Trzech Króli w Rumi. Natomiast „pięknie” przypisując sobie zasługi wystąpili przedstawiciele PO w postaci Pana Burmistrza Michała Pasiecznego i Przewodniczącego Rady Miasta Pana Ariela Sinickiego.

Dlatego też za pośrednictwem Gazety Rumskiej pragnę Fundacji „Słowo”, wszystkim ludziom dobrego serca przekazać słowa podziękowania za okazaną pomoc, za poświęcony czas, za wszelkie wsparcie. Bez Państwa pomocy idea orszaku nie przetrwałaby próby czasu i z pewnością nie stalibyśmy przed wyzwaniem organizacji kolejnej edycji Uroczystości Objawienia Pańskiego.

Szczęść Boże.

Z wyrazami szacunku
Były Marszałek Orszaku Trzech Króli
Mirosław Słowikowski

Historia Orszaku zatacza koło…

2 Comments

  1. W tekst wdarła się literówka. Faktycznie Pani burmistrz przekazała te środki w 2014 roku.

  2. Dziwnie stronniczy jest ten artykuł.A jak się ktoś bierze za pisanie to proszę pisać prawdę ! Obecny burmistrz objął stanowisko w roku 2014.Proszę wyjaśnić w jaki sposób poprzednia burmistrz mogła w roku 2016 przekazać z budżetu 15000 zł ?????? Jak można tak szkalować obecnego burmistrza i miejski samorząd , który to ustalił taką kwotę a poprzednia burmistrz oraz rada przekazała kwotę o wiele mniejszą a jaką to może w końcu u źródła zaciągniecie informacji...Czytając artykuły w tej gazecie można wyciągnąć zupełnie inne wnioski iż to PiS zaczął kampanię wyborczą.

Komentowanie wyłączone