Rekonstrukcja Rządu  Co słychać w Sejmie?

Zmiany w obozie dobrej zmiany

9 stycznia doszło do spodziewanej od dłuższego czasu rekonstrukcji rządu. Zastąpienie Beaty Szydło przez Mateusza Morawieckiego w grudniu zeszłego roku nie pociągnęło za sobą roszad w składzie Rady Ministrów. Do tych doszło dopiero teraz, tuż po okresie świąteczno-noworocznym. 2018 rok zaczął się zatem w polskiej polityce od mocnego uderzenia, premier Morawiecki pokazał natomiast, że zamierza nieco poprawić wizerunek kierowanego przez siebie gabinetu. Niektóre ze zmian mogą wydawać się zaskakujące, nadejście innych wydawało się zaś tylko kwestią czasu. Stanowiska utraciło kilku ministrów będących jednymi z filarów rządu Beaty Szydło. Ich miejsce zajęli przede wszystkim politycy należący do najbardziej wpływowych w obozie rządzącym, ale pojawiły się również postaci pozostające do tej pory w dalszych szeregach.

Odejście weteranów

Z pewnością najbardziej kontrowersyjnym z ustępujących ministrów jest Antoni Macierewicz. To gorący zwolennik teorii zamachu w Smoleńsku, który polecił odczytywanie listy ofiar tej katastrofy przed wojskowymi apelami. Kontrowersje wzbudził również m.in. „nalot” na siedzibę Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO w Warszawie czy też błyskawiczna kariera słynnego już Bartłomieja Misiewicza. Do sukcesów ministra można zaliczyć natomiast utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej oraz doprowadzenie do unieważnienia niekorzystnego dla Polski kontraktu na zakup śmigłowców. W ostatnim czasie coraz głośniej było o konflikcie Antoniego Macierewicza z prezydentem Dudą, co wydaje się być główną przyczyną jego dymisji. Nowym szefem MON został Mariusz Błaszczak, pełniący wcześniej funkcje ministra spraw wewnętrznych administracji. Jego na stanowisku zastąpił natomiast Joachim Brudziński – jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Innym strategicznym działem, na czele którego doszło do zmiany, jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Witolda Waszczykowskiego zastąpił Jacek Czaputowicz. Wydaje się, że nowa twarz polskiej dyplomacji ma poprawić wizerunek naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Przegrani w protestach

Swoje stanowiska stracili także dwaj ministrowie szczególnie mocno krytykowani i atakowani przez opozycję. Minister środowiska Jan Szyszko naraził się opinii publicznej kwestią wycinki Puszczy Białowieskiej. Mimo iż ta była z naukowego punktu uzasadniona, to spotkała się z lawiną krytyki i zarzutami o niszczenie środowiska naturalnego. Sprawa trafiła nawet przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Ministra Szyszkę na stanowisku zastąpił Henryk Kowalczyk. Urząd ministra zdrowia sprawowany do tej pory przez Konstantego Radziwiłła obejmie natomiast Łukasz Szumowski. Stanowisko to nie bez powodu nazywane jest „najgorętszym stołkiem" w rządzie. Protesty pielęgniarek, problemy związane z funkcjonowaniem NFZ nie ominęły również ministra Radziwiłła. Przedłużający się protest lekarzy rezydentów oraz tzw. czarne marsze z pewnością nie ułatwiały mu pracy. Prof. Szumowski jest kardiologiem, pracownikiem naukowym Instytutu Kardiologii w Warszawie. Co interesujące, jako jeden z prawie 4 tys. lekarzy podpisał tzw. deklarację wiary. Dokument ten powstał z inicjatywy Wandy Półtawskiej i stanowi wyraz woli stosowania etyki katolickiej w wykonywaniu zawodu lekarza. Można się zatem spodziewać, że nowy minister poprze antyaborcyjne projekty ustawodawcze, sprzeciwiając się jednocześnie liberalnym postulatom.

Czy to dobra zmiana?

Obóz rządzący często w swojej narracji nawiązywał do terminologii piłkarskiej, przedstawiając siebie jako drużynę grającą dla Polski. Teraz w tej drużynie doszło do zmian - co jest przecież normalną koleją rzeczy. Środowiska związane z władzą argumentują, ze rekonstrukcja była konieczna dla sprawnego i skutecznego funkcjonowania zespołu. Pojawiły się jednak głosy takie, jak chociażby wypowiedź prof. Krystyny Pawłowicz, której zdaniem to "lewactwo" zmusiło tych "mężów stanu" do ustąpienia. Czas pokaże, jaki wpływ na politykę rządu miały roszady w drużynie.

Arkadiusz Gajos

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *