Pogrzeb Dh. Zofii Borakowskiej

Pogrzeb Dh. Zofii Borakowskiej

- kategoria Aktualności, Historia ZHP w Rumi
@Gazeta Rumska
Pogrzeb Dh. Zofii Borakowskiej

W 2014 roku druhna harcmistrzyni Zofia Borakowska obchodziła 50-tą rocznice pracy instruktorskiej. Druhna Borakowska była najdłużej czynnie działająca instruktorką w naszym hufcu. Wieloletnia drużynowa 17 Rumskiej Drużyny Harcerskiej im Krystyny Krahelskiej, szczepowa, organizatorka rajdów, biwaków i kursów dla zuchów, harcerzy i instruktorów.

W latach 1971-1980 była komendantką Hufca ZHP Rumia. Za jej kadencji odnotowano największy wzrost liczby harcerzy na terenie hufca – aż 1300 członków ZHP. To z jej inicjatywy hufiec doczekał się nadania imienia I Brygady Pancernej i otrzymał sztandar, zainicjowała też coroczny Rajd Hufca – największą imprezę harcerską poza akcją letnią. W tych trudnych czasach, mimo przeszkód, zawsze przekazywała harcerzom słowa przedwojennych harcerzy, by kochać Boga i Ojczyznę.

Pogrzeb Dh. Zofii Borakowskiej
dh Z. Borakowska, jako Komendant Hufca, odbiera sztandar Hufca Rumia podczas uroczystości na boisku MOSiR

Druhna Zofia łączyła pracę zawodową z pracą instruktora. Była wciąż pracującym lekarzem, a przez wiele lat była również lekarzem na obozach harcerskich. W 2017 roku była ze swoją drużyną na obozie i spała w namiocie. Organizowała oraz prowadziła obozy drużyny, wyjazdowe zimowiska, uczestniczyła z drużyną w organizowanych rajdach, festiwalach, grach terenowych.

Pogrzeb Dh. Zofii Borakowskiej
dh. Z. Borakowska i dh. S. Gawłowska podczas uroczystości zwycięstwa nad faszyzmem

Wychowała wielu instruktorów, którym przekazała ideały Harcerskiego Przyrzeczenia i Prawa. Zawsze właśnie tymi najważniejszymi dla harcerza prawami kierowała się w życiu. Jest dziś dla wielu ludzi osobowością harcerską w naszym mieście, niezawodnym autorytetem dla młodzieży i dorosłych już instruktorów. W dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy pędzą, druhna Zofia zawsze poświęcała czas dla dzieci na prowadzenie ciekawych zbiórek. Można powiedzieć, że była chodzącą kroniką naszego hufca, o której potrafiła bardzo ciekawie opowiadać.

Dla bardzo wielu harcerzy i instruktorów, byłych i obecnych, jest wielkim autorytetem, kierującym się Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim. Wielu ludzi dzięki jej pracy oraz zaangażowaniu może dziś powiedzieć, że to druhna Zofia ich ukierunkowała i pokazała właściwą drogę.

Łączę wyrazy szacunku i harcerskie pozdrowienie
C Z U W A J

Hm Bogdan Formella

Pogrzeb Dh. Zofii Borakowskiej
Bogdan Formella

Serdecznie dziękuję za Służbę, Braterstwo, Wychowanie kilku pokoleń instruktorów i instruktorek oraz wszystkie spędzone chwile na harcerskim szlaku przez 40 lat. Dziękuję wszystkim za udział w uroczystościach pogrzebowych i asystę w drodze na Wieczną Wartę.
Łączę wyrazy szacunku i harcerskie pozdrowienie

C Z U W A J

Hm Bogdan Formella

Pogrzeb Dh. Zofii Borakowskiej