Mateusz Kaczmarek i Marta Łagownik najlepsi w finałowym biegu CITY TRAIL

Mateusz Kaczmarek i Marta Łagownik najlepsi w finałowym biegu CITY TRAIL

- kategoria Aktualności, Sport
@Gazeta Rumska
Mateusz Kaczmarek i Marta Łagownik najlepsi w finałowym biegu CITY TRAIL  fot. Wojciech Zwierzyński

Od października co miesiąc na ścieżkach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku i w Gdyni odbywały się przełajowe biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. W sześciu leśnych „piątkach” wzięło udział łącznie ponad 2500 zawodników - 2061 dorosłych oraz 502 dzieci. Ostatni bieg odbył się w niedzielę 11 marca.

Wspomniane liczby oznaczają, że co miesiąc w zawodach CITY TRAIL biegało średnio 427 uczestników – 344 dorosłych i 83 dzieci. Najwyższą frekwencję w biegu głównym odnotowano w styczniu – 385 osób, natomiast wśród dzieci największym zainteresowaniem cieszył się bieg październikowy – 119 uczestników.

Zawody odbywają się w formule Grand Prix – aby zostać sklasyfikowanym w cyklu, należy pobiec co najmniej 4 razy. Ta sztuka udała się 303 dorosłym. Wśród nich najlepszym został Łukasz Kujawski, drugie miejsce wywalczył Mateusz Kaczmarek oraz Michał Czapiński. W rywalizacji kobiet triumfowała Ewelina Paprocka, drugą lokatę zajęła Marta Łagownik, a trzecią – Maria Maj-Roksz.

W niedzielnym – ostatnim biegu zwycięstwo odnieśli Mateusz Kaczmarek, młodzieżowy mistrz Polski na 3000 m z przeszkodami (18:02) i Marta Łagownik, która ukończyła rywalizację w klasyfikacji generalnej na drugim miejscu (20:19).

- Biegłem nieco zachowawczo, ze względu na trudną nawierzchnię. Planowałem pobiec treningowo i udało się te założenia zrealizować. Tym samym dołączyłem czwarty bieg, potrzebny do klasyfikowania w „generalce” cyklu. Za tydzień startuję w imprezie docelowej pierwszej części sezonu, czyli mistrzostwach Polski w biegach przełajowych. W sezonie letnim skupię się na swojej koronnej konkurencji, czyli biegu na 3000 m z przeszkodami. Chciałbym poprawić swoje rekordy życiowe na bieżni. Na razie nie planuję zmiany profesji na biegi uliczne. Póki jest progresja wyników, będę startował na stadionie. Wydłużanie dystansu docelowego traktuję jako ostateczność. Jeżeli zdrowie będzie dopisywać, będziemy się na pewno widywać w kolejnym sezonie CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden – podsumował Mateusz Kaczamarek.

Zwyciężczyni biegu - Marta Łagownik specjalizuje się w triathlonie, jednak biegowo radzi sobie bardzo dobrze (rekord życiowy na 10 km – 36:54).

- Tradycyjnie w Gdyni zaskoczyła mnie nawierzchnia. Ostatnio było spore błoto, a dziś w połączeniu ze śniegiem trasa zrobiła się jeszcze bardziej wymagająca. Zazdrościłam uczestnikom, którzy wyposażyli się w nakładki z kolcami. Ja startowałam w zwykłych butach biegowych, co nie ułatwiało mi rywalizacji. Mimo że miałam bezpieczną przewagę, nie mogę powiedzieć, że było łatwo. Ostatnie dwa biegi odpuściłam, byłam na dwóch zgrupowaniach sportowych, trochę chorowałam, ale zależało mi na zajęciu jak najwyższego miejsca w dzisiejszym biegu, aby wspiąć się wyżej w klasyfikacji generalnej. Jestem triathlonistką, ale bardzo lubię startować w Grand Prix CITY TRAIL. Świetne terminy, super trasy, można się naprawdę zmęczyć. Lubię trudne i wymagające trasy, a trójmiejskie do takich należą – podkreśliła zawodniczka.

Linię mety niedzielnego biegu minęło 262 dorosłych, w CITY TRAIL Junior wystartowało 61 młodych adeptów biegania.

Uroczyste podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań odbędzie się 4 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Tego dnia zawodnicy odbiorą pamiątkowe medale (aby je wywalczyć należało pobiec co najmniej 4 razy w edycji), a najszybsi biegacze - zasłużone nagrody.

Trójmiasto to jedna z dziesięciu lokalizacji, w których odbywają się biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Są to (poza Gdańskiem i Gdynią): Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław.

Informacje o imprezie znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Cykl Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden oraz CITY TRAIL Junior są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Mateusz Kaczmarek i Marta Łagownik najlepsi w finałowym biegu CITY TRAIL