Rumia - miasto seniorów

Rumia - miasto seniorów

- kategoria Aktualności, Ciekawostki
Rumia - miasto seniorów

Rumia jest najszybciej starzejącą się gminą w powiecie wejherowskim. Średni wiek mieszkańców miasta wynosi 39 lat i 8 miesięcy. Tymczasem wydaje się, że władze Rumi nie podjęły odpowiednich działań, które miałyby na celu przygotować miasto na zmiany demograficzne.

Pod względem polityki senioralnej wzorem do naśladowania może być Poznań, gdzie osoby od 70. roku życia taksówkarz zawiezie za darmo do lekarza i urzędu. Jeśli zepsuje się im spłuczka albo muszą wymienić zamek, a nie potrafią sobie z tym problemem poradzić, miasto wyśle do nich „złotą rączkę” i pokryją rachunek. Poznań wdrożył bowiem w życie pakiet „Poznań VIVA senior". Podobnych działań na rzecz poprawy jakości życia i zdrowia osób starszych jest tam o wiele więcej.

Statystyki

Według Głównego Urzędu Statystycznego, średni wiek mieszkańca powiatu wejherowskiego wynosi 35 lat i 8 miesięcy. Przeciętny mieszkaniec Rumi jest zatem aż o 4 lata starszy. Na przeciwległym biegunie znajduje się gmina Luzino, gdzie średni wiek mieszkańca wynosi 33 lata i 9 miesięcy.

Codzienne bolączki

Wielu mieszkańców Rumi narzeka na bariery utrudniające poruszanie się po ulicach miasta. Brak chodników przy bocznych uliczkach, wind w miejscach publicznych, ławeczek przy traktach komunikacyjnych czy też podjazdów na peronach SKM to tylko niektóre z bolączek trapiących ludzi na co dzień.

A wystarczy niekiedy naprawdę niewiele, aby pomóc seniorom w ich codziennym funkcjonowaniu. Sporo można poprawić w najbliższym otoczeniu, na przykład poprzez mądre rozmieszczanie ławek i innych miejsc do siedzenia, tak by starszy człowiek mógł co jakiś czas przysiąść, by ich układ sprzyjał nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Czy nawet sprawa nieco wstydliwa - ogólnie dostępne toalety. Tych publicznych jest niewiele. Ale cóż szkodzi, by władze miast negocjowały z właścicielami punków usługowych, typu kawiarnie czy restauracje, na temat możliwości korzystania przez seniorów z ich WC?

Na pewno zawsze wypada zacząć od diagnozy, od szczegółowego rozpoznania potrzeb, ale też od analizy obecnej struktury miasta. Trzeba wiedzieć, gdzie, ilu i jakich starszych ludzi mieszka. Czy nadal pozostają aktywni, chcą korzystać z atutów miasta, kin, kawiarni, teatrów? Czy raczej wolą ciszę, spokój, kawałek zieleni, własne grządki do przekopania. W sumie niewiele wiemy, posługujemy się stereotypami głoszącymi, że ludzie starzy są niechętni zmianom, że są mało wrażliwi na kwestie estetyki.

Średnia wieku mieszkańców gmin powiatu wejherowskiego:

1. Rumia (m) – 39,7

2. Wejherowo (miasto) – 39,0

3. Choczewo (w) – 38,3

4. Reda (m) – 36,1

5. Gniewino (w) – 35,7

6. Łęczyce (w) – 35,4

7. Linia (w) – 34,7

8. Wejherowo (gm. wiejska) - 34,4

9. Szemud (w) – 34,3

10. Luzino (w) – 33,8

Dane na podstawie Głównego Urzędu Statystycznego.

Rumia - miasto seniorów