Historia Chóru Lira im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi

Historia Chóru Lira im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi

- kategoria Historia, Kultura
@Gazeta Rumska
Historia Chóru Lira im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi

Chór „Auxilium”, późniejsza „Lira”, swą działalność śpiewaczą rozpoczęła przy nowo powstającej parafii salezjańskiej Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi. Założycielem nowego zespołu został wtedy ksiądz proboszcz Jan Kasprzyk.

Pierwsze próby odbywały się w styczniu 1938 roku. Wtedy też pierwszy raz chór uświetniał Mszę św., na uroczystości św. Jana Bosko. Dyrygent, ks. Jan Kasprzyk, jako wykształcony muzyk, skomponował utwory z przeznaczeniem dla chóru „Lira”. Zespół w krótkim czasie reprezentował wysoki poziom wykonawczy, o czym świadczyła pierwsza nagroda w konkursie kół śpiewaczych.

Wędrowną Lirę chórzyści otrzymali 6 sierpnia 1939 roku w Wejherowie. W październiku 1938 roku Ignacy Hepke zarejestrował chór w Pomorskim Związku Śpiewaczym w Toruniu (PZChiO), gdzie nieprzerwanie jest członkiem. „Auxilium”, jako zespół parafialny uczestniczył w istotnych uroczystościach kościelnych i parafialnych. Niestety, wybuch II Wojny Światowej zmusił chór do zaprzestania pracy. Dyrygent został wywieziony i uwięziony w obozie niemieckim w Dachau.

Po wojnie Chór „Auxilium” wznowił swoją pracę pod dyrekcją ks. prof. Jacka Kochańskiego, który oddał chór w opiekę dyrygentowi ks. prof. Piotrowi Brzyskiemu w 1947 roku. W 1957 roku chór zmienił nazwę z „Auxilium” na „Lira”. Pod opieką dyrygenta ks. Piotra Brzyskiego wyjechał do Poznania na I Festiwal Chórów Polskich.

W 1961 roku rozpoczął się okres świetności, gdyż chór przejął ks. prof. Stanisław Ormiński. Zdolny muzyk i ceniony kompozytor od razu wprowadził go na ścieżkę wysokiego wykonawstwa. Wśród nagród, które chór otrzymał na konkursach pod dyrekcją księdza, jest I miejsce na II Festiwalu Chórów Polskich i Polonijnych 4-6 czerwca 1962 roku.

Od 1962 „Lira” rozpoczął współpracę z orkiestrą dętą, również z parafii N.M.P. Wspomożenia Wiernych. Pierwszym kierownikiem orkiestry był Jan Kreft. Wraz z orkiestrą dętą chór uczestniczył w licznych koncertach, Mszach Św. oraz akademiach.

W parafii powstała również bardzo liczna (40 osób) schola dziecięco-młodzieżowa, która wspomagała chór „Lira”. Bardzo istotna dla zespołu w latach 70-tych była współpraca z kompozytorami i animatorami kultury. Pod opieką wspaniałego dyrygenta ks. Stanisława Ormińskiego chórzyści reprezentowali bardzo wysoki poziom. Sam ks. Stanisław Ormiński komponował dla chóru utwory zarówno a cappella, jak i z towarzyszeniem orkiestry i solistów. Opracował również utwory z towarzyszeniem instrumentów akompaniujących. Chór odznaczał się wysokim poziomem umiejętności technicznych, dlatego też kompozytorzy chętnie komponowali utwory z przeznaczeniem dla zespołu.

Wśród kompozytorów współpracujących z chórem był ks. dr. Antoni Śródka, Idzi Ogierman Mański, ks. Jan Kasprzyk, ks. prof. Antoni Walder, ks. J. Grzywaczewski, ks. dr Zbigniew Malinowski i ks. prof. Jan Bednarz.

Bardzo ważnym wydarzeniem, zarówno dla chórzystów, ks. Stanisława Ormińskiego, jak i dla społeczności lokalnej, było opracowanie i wydanie utworu byłego dyrygenta chóru, ks. Jana Kasprzyka. Mowa tu o utworze pt. „Szopka w Dachau”, skomponowanego w obozie niemieckim w Dachau, gdzie został on wywieziony 28 grudnia 1943 roku. Utwór ten został opracowany i wydany przez chór „Lira” w 1973 roku.

Kolejnym przedsięwzięciem chóru było opracowanie i wydanie utworów „Don Bosco”. Pracę nad nim rozpoczęto w 1978 roku pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Skopiaka. Pozwolenie wydruku, głównie dzięki Stanisławowi Lachmannowi z Wojewódzkiej Kontroli Prasy w Gdańsku, otrzymano 16 sierpnia 1987 roku. Zebrano 41 pieśni ku czci ks. Bosko, skomponowanych przez salezjańskich kompozytorów związanych z chórem „Lira”.

31 stycznia 1980 roku zakończono druk zbioru kantat Idziego Ogiermana Mańskiego „Maryja”, a 29 maja 1980 roku Urząd Wojewódzki wydał pozwolenie na wydrukowanie zbioru kantat, pieśni żołnierskich, kanonów i kupletów Idziego Ogiermana Mańskiego „Pieśń radość nieci”. W 1981 roku chór „Lira” wydrukował również zbiór pieśni „Panie ty wszystko wiesz”. Wydanie tych utworów miało służyć zarówno chórowi „Lira” jaki i innym zespołom. Wszystkie te pozycje zostały rozesłane do zaprzyjaźnionych chórów zarówno w kraju jak i za granicą.

Okres lat osiemdziesiątych obfitował w podróże chóru do różnych regionów Europy. Przygotowany program obejmował utwory głównie z wydawnictwa chóru „Lira”, a więc pozycje salezjańskich kompozytorów. Od 8 do 26 lipca 1981 roku chór przebywał we Francji na zaproszenie ks. J. Nowackiego z Le Creusot, uczestnicząc również w Kongresie Eucharystycznym. w Lourdes 16-23 lipca 1981 r. chór podczas trzytygodniowego tournée występował na ponad 30 koncertach i Mszach Św. z przygotowanym repertuarem.

Na zaproszenie ks. prob. Augusta Rhotert’a chór „Lira” 30 listopada 1985 roku koncertował w RFN. Zespół występował w Rendsburgu, Neumunster, Kilu.

W dniach od 8 do 12 lipca 1983 roku oraz 8-11 lipca 1984 roku odbyły się rewizyty gości z Francji, wraz z opiekunem ks. proboszczem Józefem Nowackim, których gościli chórzyści zespołu „Lira”.

Lata świetności chóru przerwała śmierć dyrygenta. Ks. Stanisław Ormiński zmarł 13 czerwca 1987 roku. Jako dyrygent, kompozytor oraz organizator życia artystycznego zasłynął zarówno w kraju, jak i za granicą. Opiekę nad chórem po odejściu księdza Stanisława Ormińskiego przejął dyrygent Stanisław Kwiatkowski.

Trasa podróży obejmowała Szwecję w dnia 12 – 15 maja 1995 roku:
• Valhall
• Virserum
• Storebro
oraz miasta Francji w dniach od 30 czerwca do 15 lipca 1995 roku:
• Odile, Obernai, Strasbourg
• Beaune, Paray les Monial, Never, Creusot, Breuil
• Clinny Taize, Ars
• Genewa, Lozanna, Chatel, Grenoble
• Cannes, San Remo, Monte Carlo
• Nicea,Tuluza, Lourdes,
• Bordoux
• Paryż
• Reims, Luxemburg, Kolonia
• Friedland

26 listopada 2011 r. był dla chóru ważną datą. Koncert z okazji stulecia urodzin ks. prof. Stanisława Ormińskiego odbył się w parafii rodzinnej chóru „Lira”. Podczas występu zaprezentowały się: chór „Lira”, orkiestra kameralna „Sinfonia Nordica”, chór „Ergo Cantemus”.

Obecnie chór prężnie rozwija się, wykonując muzykę zarówno religijną, jak i świecką. Chętnie bierze udział w koncertach o różnej tematyce, koncertach dyplomowych czy uroczystościach kościelnych i miejskich.

Koncerty cykliczne „dla ludzi morza” w Rewie.

Ważnym wydarzeniem roku 2015 było uczestnictwo w obchodach 700 -lecia powstania Poręby Górnej, jak i gminy Wolbrom. Miejscowość od wielu lat współpracuje z Rumią, jest miejscem urodzenia ks. Stanisława Ormińskiego, patrona chóru "Lira". Zadaniem było zaprezentowanie dorobku chóru, propagowanie kultury kaszub poprzez wykonanie utworów w języku kaszubskim oraz promocja Rumi.

Chór na swoim koncie ma także dorobek konkursowy. Ostatnie osiągnięcia to: I miejsce na I Festiwalu Kolęd Małego Trójmiasta Kaszubskiego, eliminacje w Rumi, Nagroda Specjalna Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Brązowy Dyplom na XXVIII Festiwalu Muzyki kościelnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi; Srebrne Pasmo na I Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym 50+ w Wejherowie; brązowy dyplom w „Morenowych Chóraliach” w Gdańsku.

Od 2013 roku chór prowadzi dyrygent Katarzyna Januszewska – absolwentka klasy dyrygentury profesora Waldemara Górskiego z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wcześniejsza dyrygentka chóru Stella Fatima z Gdańska. Związana wieloletnią współpracą z chórem 441 Hz z Gdańska.

Historia Chóru Lira im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *