Wymiana międzynarodowa młodzieży z Salezjańskiego LO

Wymiana międzynarodowa młodzieży z Salezjańskiego LO

Wymiana międzynarodowa młodzieży z Salezjańskiego LO

W dniach 10-18.04.2018 młodzież klas drugich Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Rumi uczestniczyła w międzynarodowej wymianie ze szkołą salezjańską w Barakaldo, niedaleko Bilbao, na północy Hiszpanii.

Organizatorkami i opiekunkami wyjazdu były p. Anna Jastrzębska, nauczyciel języka hiszpańskiego oraz p. Joanna Dela, anglistka.

Przez siedem dni uczniowie naszego liceum, wraz z baskijskimi partnerami, intensywnie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych oraz wycieczkach. Rumscy uczniowie uczyli swoich kolegów poloneza oraz języka polskiego, a także zapoznawali z kulturą i historią Trójmiasta, regionu, jak również Polski. Natomiast Hiszpanie nauczyli ich tańców i sportów baskijskich, podstawowych zwrotów w języku euskera oraz zaprezentowali własne tradycje.

Wspólnie zwiedziliśmy Bilbao, a w nim Muzeum Gugenheima, przepiękne San Sebastián, San Juan de Gaztelugatxe, które było planem zdjęciowym „Gry o tron”, urocze miasteczko rybackie Bermeo czy historyczną Gernikę.

Wydarzeniem była wizyta w Ratuszu miasta Barakaldo i ciepłe przyjęcie obu grup przez panią burmistrz. Naszą wizytę zarejestrowały kamery lokalnej telewizji oraz opisała miejscowa gazeta.

Na uwagę zasługuje również uczestnictwo we Mszy Św. zorganizowanej w 3 językach: hiszpańskim, baskijskim i polskim.

Młodzież naszego liceum mieszkała w domach hiszpańskich uczniów, dzięki czemu mogła aktywnie uczestniczyć w ich życiu, zapoznać się ze zwyczajami panującymi w rodzinach swoich gospodarzy, a także doskonalić znajomość języka hiszpańskiego i angielskiego.

Atmosfera w trakcie wymiany była serdeczna, przyjacielska, zawiązały się nowe, obiecujące znajomości, które na pewno będą kontynuowane. Uczniowie salezjańskiego liceum będą gościć baskijskich kolegów w swoich domach na przełomie września i października. Wszyscy z niecierpliwością oczekują ponownego spotkania.

Anna Jastrzębska

Koordynator wymiany

Wymiana międzynarodowa młodzieży z Salezjańskiego LO