Szanty i harcerskie podróże w Domu Kultury „Janowo"

Szanty i harcerskie podróże w Domu Kultury „Janowo"

- kategoria Aktualności, Kultura, Rumianie podróżują
@Gazeta Rumska
Szanty i harcerskie podróże w Domu Kultury „Janowo"
Na piątkowej Biesiadzie Szantowej wystąpił zespół Siebie Warci, a także Lech Romanowski, który od wielu lat pływa po całym świecie. Był również słodki poczęstunek, kawa i herbata przygotowane przez Dom Kultury „Janowo" oraz Stowarzyszenie „Nasza Rumia" Bogdana Formelli. 
Termin biesiady został dobrany w taki sposób, aby o swojej aktualnej podróży mógł opowiedzieć Lech Romanowski, który jesienią 2017 wyruszył w rejs na biegun południowy. Aktualnie, choć tylko chwilowo, przebywa w Rumi, by następnie wrócić na morze. - Mam przeprowadzić jacht Lady Dana 44, na którym płyniemy, do Pietropawłowska Kamczackiego, ponieważ z tej podróży będzie wracać „nad" Rosją. To oznacza, że jacht w ciągu jednego sezonu żeglarskiego zaliczy dwa koła podbiegunowe - opowiadał Lech Romanowski. - Mamy określony plan podróży i realizujemy, ale moim marzeniem jest wrócić jeszcze na Karaiby.
- Z panem Lechem moglibyśmy rozmawiać i rozmawiać - przyznał Leszek Winczewski, który prowadził spotkanie. - Ma mnóstwo doświadczeń życiowych związanych z wodą, ale pamiętajmy o tym, że wszystko rozpoczęło się w harcerstwie w Rumi.
Podczas spotkania nie brakowało humoru, żartów i anegdotek opowiadanych przez Bogdana Formellę, materiałów video z morza i przepraw w różnych miejscach globu, pamiątkowych i przyjacielskich zdjęć oraz wspomnień. - Na Rewie Leszek Romanowski uczył mnie pływać, a na jachcie... gotować ziemniaki w czajniku - opowiadała jedna z osób uczestniczący w spotkaniu.
Opowieści przerywały ciekawie brzmiące występy zespołu Siebie Warci, który gra szanty (grupę od lat można usłyszeć podczas różnych harcerskich wydarzeń). Oko można było nacieszyć również dwoma wystawami, prezentowanymi aktualnie w Domu Kultury „Janowo". Jedna z nich - malarska - jest efektem Kaszubskiej Niedzieli, a druga - fotograficzna - zbiorem zdjęć wykonanych w różnych miejscach Pomorza.
Szanty i harcerskie podróże w Domu Kultury „Janowo"