Rumski chór Lira ma już 80 lat [WYWIAD z K. Januszewską]

Rumski chór Lira ma już 80 lat [WYWIAD z K. Januszewską]

- kategoria Aktualności, Kultura, Wywiady
@Gazeta Rumska
Rumski chór Lira ma już 80 lat [WYWIAD z K. Januszewską]

Nasz rumski chór obchodził swoje 80 urodziny. Po jubileuszowym koncercie przeprowadziliśmy krótki wywiad z Katarzyną Januszewską, dyrygentem chóru. "Największą radością jest śpiew dla ludzi, przekazywanie swoich uczuć i emocji publiczności" - mówiła dyrygent.

Uroczysta Msza Święta dziękczynna w intencji chóru Lira odbyła się 28 kwietnia w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych. Odprawiał ją bp. Zbigniew Zieliński, który patronował jubileuszowi.

Po mszy świętej odbył się podzielony na dwie części koncert. Najpierw chór, pod batutą dyrygent Katarzyny Januszewskiej, zaprezentował utwory a capella: Mikołaj Gomółka – Kleszczmy rękoma, Orazio Vecchi - So ben mi ch'a bon tempo, Jerzy Paczyński - Zmartwychwstał Pan, Józef Świder - O Wszechmogący Boże, M. Magne - Music shall never die.

W kolejnej części, wraz z chórzystami, zagrała Gdyńska Orkiestra Symfoniczna. Zaprezentowano utwór "Dark night of the soul" autorstwa Oli Gjeilo. Koncert zwieńczyły gromkie brawa i owacje na stojąco.

Podczas obchodów jubileuszu odznaczeni zostali najstarsi członkowie chóru. Ustawiła się również długa kolejka chętnych do złożenia podziękowań oraz wręczenia kwiatów.

Od 2013 roku chór prowadzi dyrygent Katarzyna Januszewska – absolwentka klasy dyrygentury profesora Waldemara Górskiego z Akademii Muzycznej w Gdańsku, wcześniejsza dyrygentka chóru Stella Fatima z Gdańska, związana wieloletnią współpracą z chórem 441 Hz z Gdańska.

Rumski chór Lira ma już 80 lat [WYWIAD z K. Januszewską]
Katarzyna Januszewska

Wywiad

- Skąd bierze się siła, która powoduje, że chór działa od aż 80 lat?

- Jeśli chodzi o receptę na długowieczność chóru, śmiało mogę odpowiedzieć że są to ludzie - chórzyści. Historia chóru Lira pokazuje, iż to właśnie chórzyści tworzą swoistą społeczność, rodzinę miłośników muzyki. To Oni pod opieka dyrygencką tworzą piękne dzieła. Nawet najwybitniejszy dyrygent nie zdziała nic bez zaangażowanego chóru. Mimo tego, iż przeważnie są to amatorzy nie znający nut, niewykształceni muzycznie, umieją zaśpiewać dzieła trudne, wymagające, z najwyższej półki. Ich pasja i zaangażowanie w chóralny śpiew umacnia i ubogaca tyle lat.

 - Jakie wydarzenie z historii Liry uważa Pani za najważniejsze?

- Jest mi bardzo trudno określić, które wydarzenie było najważniejsze. Chór w swej 80-letniej historii zdobywał liczne laury i nagrody, których nie sposób wymienić. Na pewno spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, koncert dla Niego, były niezapomnianą chwilą. Ważnym wydarzeniem było zapewne podniesienie kościoła N.M.P Wspomożenia Wiernych w Rumi do rangi Sanktuarium. Dla mnie osobiście wszystkie nasze występy są tak samo ważne. Zarówno te podczas mszy św., jak i koncerty zorganizowane dla większej publiczności.

- Co w pracy chóru sprawia Pani największą satysfakcję?

- Największą radością jest śpiew dla ludzi, przekazywanie swoich uczuć i emocji publiczności. Każdy słuchacz jest tak samo ważny i każde wydarzenie jest dla kogoś.

 - Jakie są plany na przyszłość?

- W najbliższej przyszłości pragniemy dalej realizować nasz cel edukacyjny, promując wśród młodego pokolenia śpiew chóralny. Pragniemy przekazać naszą propozycję radosnej walki z nudą i samotnością poprzez śpiew w chórze Lira. Chcemy również zorganizować koncert z repertuarem wakacyjnym, muzyką rozrywkową, którą również wykonujemy. Będziemy brać udział w festiwalach chóralnych w powiecie wejherowskim. W dalszej przyszłości czeka nas reprezentowanie Rumi, jak i Polski, na konkursie międzynarodowym za granicą.

- A poza koncertami?

- Na pewno zostaną przeprowadzone kolejne warsztaty z emisji głosu i oddechu, nie tylko dla chórzystów. Pragniemy poprzez śpiew zarażać innych naszą pasją i radością. Pokazywać, że chór Lira to nie tylko chór kościelny, ale przede wszystkim ludzie radośni, otwarci, którzy chętnie spędzają czas wolny ze sobą. Wyjeżdżamy na różnego rodzaju koncerty, wydarzenia, obozy kondycyjne, wycieczki.

 - Czy można do Was dołączyć?

- Zapraszam Wszystkich do dołączenia w nasze szeregi. Próby odbywają się w każdy wtorek i czwartek od godz. 18:00, w sali prób chóru w kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi.

- Dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów.
Rozmawiał Tomasz Kłeczek

Historia

Zapraszamy do zapoznania się z historią Chóru, o której pisaliśmy już wcześniej [TUTAJ].

Rumski chór Lira ma już 80 lat [WYWIAD z K. Januszewską]