Polityka społeczna burmistrza Pasiecznego to fikcja

Polityka społeczna burmistrza Pasiecznego to fikcja

- kategoria komentarze, Listy od czytelników, Miasto
Polityka społeczna burmistrza Pasiecznego to fikcja
Zgłosił się do nas pan Roman, który porusza się na wózku. W ostatnich wyborach głosował na Michała Pasiecznego, licząc na to, że dzięki temu coś się zmieni. - Jako osoba niepełnosprawna jestem bardzo rozczarowany. Ta władza dba przede wszystkim o swoją promocję, a nie o mieszkańców - powiedział. Na dowód przedstawił zdjęcia pokazujące, jak trudne mają w Rumi życie osoby niepełnosprawne.
Polityka społeczna burmistrza Pasiecznego to fikcja
Najlepszy przykład to nowa instytucja w mieście, czyli Centrum Integracji Społecznej, znajdujące się na pierwszym piętrze budynku przy ulicy Starowiejskiej. Na dole jest poczta, do której niepełnosprawni mogą się dostać dzięki zbudowanemu podjazdowi. Ale wjechać do CIS to już wyczyn lub wręcz niemożliwość. - Choć z trudem, ale da radę przejechać po wyboistych płytkach na tyłach poczty, gdzie jest wejście do CIS, tylko że dalej są już tylko schody. Bo po co zamontować jakiś podjazd albo windę? Najważniejsze, żeby mogli się tam dostać urzędnicy, którym nikt nie będzie przeszkadzać? Może właśnie po to jest zamontowany domofon? - denerwuje się pan Roman.
Polityka społeczna burmistrza Pasiecznego to fikcja
Niedaleko jest liceum, do którego można wjechać po podjeździe (tak jak do poczty), ale to szkoła powiatowa, którą nie zarządza burmistrz Pasieczny. Jadąc dalej, w stronę Urzędu Miejskiego natkniemy się na tunel pod torami. - To też jakiś absurd, z jednej strony są ostre schody, z drugiej zjazd, ale właściwie ani nie nadaje się on dla wózków, ani dla dla rowerów. No i sufit jest bardzo nisko, wiec to pułapka, a nie przejazd dla kogokolwiek, bo jak nie zapamiętamy, żeby schylić głowę, to osoba pchająca wózek na pewno uderzy w beton - denerwuje się pan Roman. - Czy tak właśnie wygląda "Rumia naturalnie pomysłowa", zgodnie z napisem, jaki znajduje się przy wjeździe i wejściu do tunelu?
Za nim jest kładka na Zagórskiej Strudze, ale żeby na nią wjechać trzeba dużo siły, ponieważ znajduje się powyżej chodnika. - Pieszy idąc, nawet nie zauważy, że musi postawić stopę trochę wyżej, ale dla nas będzie to już problem - mówi pan Roman. - U burmistrza Pasiecznego są pieniądze na promocje, imprezy, wydawanie ładnego, kolorowego biuletynu, ale żeby coś realnie zrobić dla osób jeżdżących na wózkach, to już nie. Najlepszy dowód to Urząd Miejski. Kiedyś władze miasta zrobiły na parterze Biuro Obsługi Mieszkańców i tam możemy się dostać, ale do innych wydziałów oraz burmistrza już nie. W swoim programie wyborczym Michał Pasieczny zapowiadał podjęcie decyzji o lokalizacji oraz budowie nowego Urzędu Miejskiego, który przyniesie realne oszczędności w funkcjonowaniu i duże wpływy do budżetu miasta z tytułu podatków od nieruchomości. Gdzie jest ten urząd? Nie została wbita pierwsza łopata, ba, nawet nie wiadomo, kto go zbuduje! Tak samo burmistrz reklamuje się też wielką przebudową Janowa, ale póki co z chwalenia wynika tylko tyle, że niepełnosprawni nie maja tam czego szukać, bo i tak nie wjadą na peron SKM.  
Polityka społeczna burmistrza Pasiecznego to fikcja
Dwa lata temu Urząd chwalił się również tym, że buduje nowe chodniki - przypomina pan Roman. - Jeśli tak, to dlaczego w Białej Rzece droga do przychodni jest torem przeszkód? Nie da się zjechać z chodnika ani z jednej, ani z drugiej strony bez pomocy innej osoby, ponieważ wózek trafi na krawężnik albo wystającą studzienkę. Również na ulicy Mickiewicza chodnik jest strasznie wyboisty, ulica zresztą tak samo. Wystaje studzienka i kafle, inne się zapadają, więc do MOSiR ciężko jest w ogóle dojechać. Poprzedni dyrektor na szczęście zamontował windę, więc nie trzeba nikogo wciągać po schodach, aby bezpiecznie wjechać. Tylko że na stadionie jest już problem. Czy były rugbysta Pasieczny kiedyś o tym pomyśli?  
Polityka społeczna burmistrza Pasiecznego to fikcja
Trochę lepiej jest na policji. Do komisariatu prowadzi stromy podjazd. Niepełnosprawny będzie potrzebować wprawdzie pomocy, ale się tam dostanie. - Problemów nie mamy w przychodni w Rumi przy ulicy Derdowskiego, ponieważ lekarze ogólni i poradnie specjalistyczne znajdują się na parterze - cieszy się pan Roman. - Do jednego budynku jest podjazd, przed drugim w ogóle już nie trzeba z niego korzystać. Nie to co Urząd Michała Pasiecznego, gdzie przez nami jest kilkanaście schodów, czyli bariera nie do pokonania. Zawiodłem się bardzo.  
Polityka społeczna burmistrza Pasiecznego to fikcja  Polityka społeczna burmistrza Pasiecznego to fikcja
Polityka społeczna burmistrza Pasiecznego to fikcja

1 Comment

  1. Winda na dworcu w Rumi to totalny absurd, można nią zjechać do tunelu... tylko po co ? Dalej już osoba niepełnosprawna nigdzie się nie dostanie! To jest skandal!

Komentowanie wyłączone