Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami

- kategoria Aktualności, Polityka
Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami
Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami
Poseł na Sejm RP Jan Klawiter

Już tylko kilka miesięcy dzieli nas od wyborów samorządowych. Samorządność to dla nas wielki skarb. Fundamentalna zasada pomocniczości mówi, że decyzje powinny zapadać na poziomie, który ma rozeznanie w realiach danego problemu i który też potrafi skutecznie wcielić je w życie. Każdy z nas powinien zainteresować się wyborami i spróbować wywrzeć choćby minimalny wpływ na kierunek rozwoju naszej małej ojczyzny. Nie jest tak, że nie może być lepiej lub że nie może być gorzej. Każdemu z nas zależy chyba na tym, by w naszym życiu dokonywał się choćby minimalny rozwój. Wszyscy zabiegamy w życiu codziennym o zaspokojenie naszych podstawowych (jak nam się wydaje) potrzeb.

Często bywa tak, że nie znajdujemy czasu na zastanowienie się czy robimy to w sposób dla nas optymalny. Apeluję, by przynajmniej chwilę podczas zbliżających się wakacji poświęcić na zastanowienie się, jak powinno rozwijać się nasze miasto, powiat, aby się nam lepiej żyło. Te przemyślenia można przekazać radnym bądź też posłuchać, co oni mają do powiedzenia. Czy stać nas na to, aby kilka godzin poświęcić tym tematom, ograniczając na przykład liczbę oglądanych filmów w telewizji?

Obecne wybory będą inne niż poprzednie. Wracamy do wyborów proporcjonalnych. Osobiście wolałbym, żeby wybory odbyły się w trybie mieszanym, czyli połowa radnych byłaby wybierana z okręgów jednomandatowych, a połowa w wyborach proporcjonalnych. W związku z taką ordynacją wyborczą wszystkie komitety wyborcze będą miały szanse, by wprowadzić do Rady Miasta swoich reprezentantów. Jest więc się o co bić. Kadencja władz miasta wydłuża się do 5 lat. Rada Miasta będzie bardziej reprezentatywna i na pewno trudniej będzie rządzić, bo nie ma takiej siły politycznej w Rumi, która zebrałaby samodzielnie większość mandatów. Rządy koalicyjne są trudniejsze i mniej sprawne, choć pozwalają czasem uniknąć błędów, gdyż decyzje są raczej wyważone. Aby być rzeczywiście skutecznym w działaniu, należy wcześniej przemyśleć cele, które chcemy osiągnąć i dobrze je uargumentować. Dlatego bardzo pożądana jest obecność mieszkańców na spotkaniach z kandydatami na radnych i burmistrza.

Podczas bezpośredniego spotkania łatwo zadać kandydatom trudne pytania i można się częściowo zorientować czy szczere hasła kandydatów to nie bujanie w obłokach. Można wyczuć czy kandydat wie, o czym mówi i czy jest zaangażowany.

Pomyślmy też o naszych sąsiadach i spróbujmy ich zachęcić do zainteresowania się wyborami. Musimy być przekonani o tym, że możemy mieć wpływ i chcieć to wykorzystać. Nasze miasto Rumia, także powiat i województwo, będzie się lepiej rozwijało, jeżeli sami cokolwiek zrobimy, choćby tylko przy okazji wyborów. Wszystkim życzę, żeby zdobyli się na takie zainteresowanie.

Jan Klawiter poseł RP

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami

1 Comment

  1. Tak trzeba uważać na kandydatów a szczególnie Kandydantowi na BURMISTRZA MIASTA RUMI !!! nie dajcie się drodzy wyborcy nabrać tak jak w 2014 r że będzie budowany nowy Ratusz Miasta Rumi ?
    4-lata prawie są za nami a tu niema nic [ANI MOPS /ANI URZĘDU MIASTA / ANI ŻADNYCH TUNELI POD TORAMI \ NIEMA ŻADNEGO NOWEGO PRZEDSZKOLA / NIEMA ŻADNEGO PUBLICZNEGO ŻŁOBKA \ JAK WYGLĄDA BRUDNA NASZA RUMIA ? ALE DLA KOLESI PARTYJNYCH Z [PO] TO SĄ PIENIĄDZE CO MIESIĄC BLASZAK W JAKIM PRACUJĄ URZĘDNICY SIĘ SYPIE DO 2014 R PRACOWAŁO 98-URZĘDNIKÓW A DZIŚ JEST 166 -URZĘDNIKÓW 55% WIĘCEJ JAK ZA POPRZEDNIĄ BURMISTRZ .

Komentowanie wyłączone