Wystawa Stowarzyszenia Pasjonat

Wystawa Stowarzyszenia Pasjonat

- kategoria Kultura, Miejski Dom Kultury
Wystawa Stowarzyszenia Pasjonat

Prace przygotowane podczas siódmego Rumskiego Pleneru Malarskiego zostały wystawione w Miejskim Domu Kultury. Ich autorami jest grono artystów, którzy chcieli spojrzeć na Rumię z innej perspektywy.

Stowarzyszenie Pasjonat co roku proponuje jeden temat dla wszystkich skupionych wokół siebie malarzy. W tym roku (plener odbywał się w dniach od 11 do 13 maja) uczestnicy spojrzeli na miasto z daleka, zobaczyli jak wygląda z okolic Góry Markowca, Kazimierza lub innych rejonów, które znajdują się głównie na uboczu. Dzięki temu powstały ciekawe ujęcia.

Wernisaż poplenerowy zorganizowany 24 maja w Miejskim Domu Kultury rozpoczął występ zespołu MUZAika, a informacje o wystawie przedstawiła sekretarz stowarzyszenia Jolanta Kitowska, która podziękowała wszystkim za udział - W tym roku ledwo zmieściliśmy się z liczbą uczestników w budżecie, tak że bardzo fajnie, że aż tyle osób chce z nami malować. I mimo iż Rumia nie jest bardzo charakterystycznym miastem, nie może porównywać się np. z Kazimierzem nad Wisłą ani nie ma jakichś bardzo specyficznych budynków, to jednak nasi artyści potrafili „wyciągnąć" ciekawe krajobrazy i pokazać Rumię z daleka, w panoramie - powiedziała.

Artyści stosowali głównie technikę olejną i akryle. W tym roku nie ma na wystawie akwareli ani pasteli. Ograniczenie nastąpiło również w zakresie formatu, ponieważ wszystkie prace są panoramiczne.

Dla każdego z autorów został przygotowany dyplom. Twórców przedstawiono również w folderze wydrukowanym na wystawę. Znalazły się tam obrazy autorstwa Michała Owczarza, Elżbiety Bieńko-Kornackiej, Zofii Bartoszewicz, Barbary Zawilińskiej-Biernaciak, Gabryeli Grygo, Doroty Misiaczyk-Struzik, Tadeusza Trockiego, Jolanty Krause, Leszka Kilkowskiego, Jolanty Kitowskiej, Jadwigi Jackowskiej, Bronisława Melzera, Józka Goreckiego, Mariusza Kitowskiego, Alego Zwarym, Barbary Bach, Marii Michalskiej, Kariny Wiśniewskiej, Czesława Kaczmarczyka, Jacka Malinowskiego, Anity Domerackiej. Stowarzyszenie Pasjonat wspiera ich działalność artystyczną i propaguje kulturę sztuk pięknych na terenie Rumi oraz okolic. Co jakiś czas organizuje plenery, wystawy i warsztaty.

Jakub Grajewski

Wystawa Stowarzyszenia Pasjonat