Wielka Zbiórka Książek w rumskiej Dziesiątce

Wielka Zbiórka Książek w rumskiej Dziesiątce

- kategoria Edukacja
@Gazeta Rumska
Wielka Zbiórka Książek w rumskiej Dziesiątce

Zakończyła się IV edycja ogólnopolskiej akcji Wielka Zbiórka Książek, do której przystąpiły: Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław i Gdańsk. Jej celem jest zbieranie książek (nowych oraz używanych, wydanych po roku 2000) dla szpitali i hospicjów. Organizatorom marzy się stworzenie 100 nowych bibliotek w tych placówkach (więcej informacji na Zaczytani.org).

Akcja objęta jest Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Ministra Praw Pacjenta oraz Prezydentów „Zaczytanych miast”.

Może uczestniczyć w niej każdy, kto chce dołączyć do Zaczytanego świata. Trwała w tym roku od 23 kwietnia do 20 maja.

W Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Brzechwy w Rumi zbiórka odbywała się tylko w ciągu czterech dni i przyniosła plon w postaci 458 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W akcję włączyli się ludzie wrażliwi na los pacjentów szpitali i hospicjów. Byli to przede wszystkim rodzice uczniów, ale również i tacy, których dzieci dopiero za 2 lata trafią do naszej szkoły.

A impulsem do rozpoczęcia akcji była wizyta pani ze szkolnego sklepiku, która chciała przekazać bibliotece swoją książkę. Ponieważ nie mogliśmy przyjąć egzemplarza dla dorosłych do naszych zbiorów, postanowiliśmy włączyć się do ogólnopolskiej akcji, która za kilka dni miała się zakończyć. Zdążyliśmy, a efekt przeszedł nasze oczekiwania. Po nagłośnieniu akcji w murach szkoły spotkaliśmy się z serdecznym odzewem- książki napływały systematycznie.

Budująca jest w tym wszystkim historia najmłodszych uczniów, którzy ze zrozumieniem rozstawali się z ukochanymi egzemplarzami. Nie sztuką jest oddać jakąkolwiek książkę, sztuką jest rozstać się z ulubioną lekturą. Opowieści niektórych rodziców wywoływały wzruszenie.

Do grona darczyńców dołączyli też pracownicy szkoły, a także pan z rumskiej Anielskiej Księgarni przy ulicy Dąbrowskiego.

Tematyka zbiorów była różna, przeważały pięknie ilustrowane książki dla dzieci, ale były też wydania albumowe. Do dorosłych pacjentów trafi przede wszystkim beletrystyka, w tym arcydzieła światowej literatury, jak również pozycje o tematyce lekkiej, które pozwolą oderwać się od szpitalnej rzeczywistości. Przekazano też książki o treściach religijnych.

Każdej wizycie w szkolnej bibliotece towarzyszyły uśmiech i słowa wsparcia darczyńców. Wszystkich, którzy włączyli się do akcji, połączyła piękna idea i dobroć serca.

Przekazać książki na tak szlachetny cel to była wielka radość spełnienia. Podobne odczucia towarzyszyły organizatorom akcji w naszej placówce. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które nie pozostały obojętne na nasz apel. Nic tak nie kształci dzieci, jak postawa ich rodziców i opiekunów.

Wszystkie książki, zapakowane w 12 kartonów, trafiły 23 maja br. do magazynu na Dworcu PKP Gdynia Główna, znajdującym się obok kawiarni So! Coffee.


Lista ofiarodawców:

pp. Romańscy, p. Adrych, p. Stróżyk, p. Wójtowicz, p. Jakubowska, p. Ossowska,
p. Chmielecka, pp. Wyszeccy, p. Nowakowska, p. Bakuła, p. Micewicz, p. Koriet-Kreft,
pp. Rubikowie, p. M. Bucoń z księgarni „ Anielska” w Rumi oraz pracownicy szkoły.

Jeżeli pominięto czyjeś nazwisko, prosimy o wybaczenie.

Longina Wojciechowska-Klecha

 

Wielka Zbiórka Książek w rumskiej Dziesiątce