Noc Eksperymentów

Noc Eksperymentów

- kategoria Edukacja
Noc Eksperymentów

Noc Eksperymentów odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Rumi. Było to wydarzenie o charakterze naukowym, w którym wzięli udział zaproszeni uczniowie rumskich gimnazjów.

To już druga edycja tej imprezy. Program został podzielony na trzy części: wykładową, eksperymentalną oraz teatralną.

Wykład przeprowadziła mgr Aleksandra Piwka, doktorantka Katedry Fizjologii Zwierząt Uniwersytetu Gdańskiego. Była to nie lada gratka dla młodych pasjonatów fizyki, chemii oraz biologii. Podczas tej prelekcji uczniowie dowiedzieli się, na czym polega badanie EEG i jak działa pamięć.

Część eksperymentalna odbywała się jednocześnie w czterech salach. W sali biologicznej uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie metody są używane podczas badania miejsca przestępstwa. W tym celu uczyli się, jak wyizolować DNA ze śliny oraz owoców. Następnie wykonywali odciski palców oraz zdejmowali takie odciski z narzędzi. Dowiedzieli się również, jak można wytworzyć krew i obserwować ją pod mikroskopem.

Gimnazjaliści sprawdzali również, która półkula mózgu u nich dominuje oraz badali, dlaczego para oczu, a nie tylko jedno, jest ludziom potrzebne do prawidłowego widzenia. Zobaczyli także, czemu warzywa boją się soli i szybko miękną oraz w jaki sposób da się zrobić w domu kolorowe kwiaty.

W pracowni chemicznej uczniowie ustalali pH wybranych substancji na podstawie skali barw uzyskanych dla soku z czerwonej kapusty. Ponadto identyfikowali związki organiczne w artykułach spożywczych oraz izolowali naturalne barwniki spożywcze.

W pracowni fizycznej dowiedzieli się, czym jest prąd elektryczny i jakie są metody jego transportu. Czwarta sala była pokojem zagadek. Uczestnicy rozwijali swoją kreatywność, rozwiązując zagadki logiczne.

To, co działo się we wszystkich salach, scalał konkurs, który polegał na znalezieniu kodów QR i udzieleniu poprawnych odpowiedzi z zakresu fizyki, chemii oraz biologii. Czekając na wyniki, uczestnicy obejrzeli przedstawienie „Katastrofa w Czarnobylu”, w całości przygotowane przez uczniów klasy humanistycznej.

Po spektaklu zaproszeni uczestnicy oraz gospodarze mogli wspólnie usiąść i podzielić się swoimi wrażeniami z Nocy Eksperymentów. Cała zabawa odbywała się pod hasłem „Świat kręci się wokół zapachów, smaków i barw”. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na pizzę.

Emilia Samulska

Noc Eksperymentów