Wszystkie ręce na pokład! Czyli o co chodzi z absolutorium?

Wszystkie ręce na pokład! Czyli o co chodzi z absolutorium?

- kategoria Miasto, Polityka
Wszystkie ręce na pokład! Czyli o co chodzi z absolutorium?

W niedługim czasie radni naszego pięknego miasta będą głosować nad absolutorium dla burmistrza Rumi – p. Michała Pasiecznego. Wielu z nas może zadawać sobie słuszne pytanie, czym jest absolutorium oraz co się z tym wiąże?

Absolutorium samorządowe jest instytucją służącą organowi stanowiącemu Jednostkę Samorządu Terytorialnego (innymi słowy Rada Miejska) do sprawowania kontroli wykonania budżetu przez organ wykonawczy (Burmistrz Miasta).

Absolutorium w gminie (lub powiecie) to odrębny oraz sformalizowany sposób kontroli i oceny wykonania budżetu.
Uchwalenie absolutorium oznacza polityczną aprobatę dla działań Wójta, Burmistrza lub Prezydenta Miasta (zarządu powiatu), związanych z wykonaniem budżetu. Dlatego radni nie mogą po raz wtóry odnosić się do oceny wykonania budżetu za rok ubiegły, np. rewidując swoje działania na ponownej sesji absolutoryjnej i podejmując skrajnie odmienne oceny.

Tyle teorii, a w praktyce absolutorium jest swoistym „wotum zaufania” dla burmistrza z wykonania budżetu. Radni są zobowiązani wypowiedzieć się czy burmistrz ich zdaniem dobrze wywiązał się z realizacji wszystkich wydatków oraz inwestycji w mieście, czy też nie. Nasi radni będą zatem głosować nie za tym czy lubią burmistrza i czy im się podobają jego wystąpienia polityczne, ale powiedzą czy zgadzają się na takie zarządzanie miastem oraz wydatkami.

Wszystkie ręce na pokład! Czyli o co chodzi z absolutorium?

1 Comment

  1. Nigdy nie poprzemy kandydata partyjnego z [PO/PSL/ NO/ KOD-u na burmistrza naszego miasta Rumi dość oszukiwania obiecanek bez pokrycia 10-lat na bezrobociu mając 41-lat Michał Pasieczny to jest jego pierwsza praca w tym BLASZAKU [ miało być różowo a wyszło na zielono dużo obiecanek a Rumskiemu społeczeństwu figa z makiem
    Wiemy że do koryta chce się iść ale to już jest coraz bardziej puste dziś podczas spotkania dowiedzieliśmy się że Przedszkole pod Topolą ma być przeznaczone na Dom Starców chyba to są kpiny Burmistrza Michała Pasiecznego i jego 15-klakierów z [PO[ was czas dobiega końca .

Komentowanie wyłączone