Latem nie trzeba wyjeżdżać z Rumi

Latem nie trzeba wyjeżdżać z Rumi

Latem nie trzeba wyjeżdżać z Rumi  XXIII Jarmark Kaszubski
Można bawić się na stadionie, boiskach i kortach albo wysłać dzieci na zajęcia w jednym z Domów Kultury. Wkrótce odbędzie się tradycyjny Jarmark Kaszubski, a po nim kończąca lato Biesiada Janowska. 
Latem nie trzeba wyjeżdżać z Rumi
Jarmark Kaszubski - zdjęcie archiwalne

Jarmark Kaszubski odbywa się już ponad dwadzieścia lat, a w tym roku, z okazji jubileuszu ćwierćwiecza imprezy, do Rumi przyjedzie Zakopower. Zespół z jednej strony jest wierny swoim góralskim korzeniom, z drugiej chętnie łączy współczesne muzyczne nurty z tradycyjnym folkowym instrumentarium, mocnym uderzeniem rockowej sekcji rytmicznej i jazzowymi dęciakami. Ma tysiące wiernych fanów, dzięki którym regularnie grywa około 100 koncertów rocznie! Grupa otrzymała pierwszą swoją nagrodę w 2005 roku na festiwalu w Opolu w kategorii „Superpremiera". Zobaczymy, jak wypadnie w Rumi 5 sierpnia na scenie w parku miejskim. Oprócz Zakopower w parku miejskim wystąpią zespoły kaszubskie, które są obowiązkowym elementem jarmarku.

Program drugiego sierpniowego festynu, Biesiady Janowskiej, nie został jeszcze ogłoszony. Póki co organizator wydarzenia, czyli Dom Kultury „Janowo" zaprasza na „wakacje ze sztuką". Oferuje darmowe zajęcia z tańca, warsztaty plastyczne, wspólne gry planszowe, w tenisa stołowego oraz mini football i naukę gry na gitarze biwakowej. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, środy i piątki. We wtorki oraz czwartki organizowane są wycieczki SKM do Trójmiasta (koszt – 30 zł od osoby) oraz autokarowe po Pomorzu (50 zł od osoby). Te ostatnie to dalsze wyjazdy do takich miejsc, jak Szymbark, gdzie jest dom postawiony do góry nogami, Wieżycy i Torunia z wizytami w tamtejszym muzeum piernika, ratuszu oraz katedrze.
Drugi dom kultury - MDK organizuje zajęcia również dla osób starszych, niż dzieci i młodzież.

Na świeżym powietrzu 

W czwartki, aż do 23 sierpnia (zawsze o godzinie 17.00) w parku odbywają się zajęcia Tai Chi (w przypadku złej pogody są przenoszone do budynku). Prowadzi je Tomasz Raganowicz. Instruktor zajęć rozpoczął swoją naukę w latach 90. od poznawania najbardziej popularnego w owym czasie stylu Yang. W latach 2000 - 2012 uczył się stylu Chen w prowincji Henan w Chinach. Zakłada, że naturalne ludzkie ruchy nie są zgodne z naturalnymi ruchami w przyrodzie i w związku z tym należy się tych drugich nauczyć. Wykształcone u każdego dojrzałego człowieka negatywne nawyki ruchowe muszą być zastąpione nowymi, pozytywnymi i zgodnymi z siłami natury.
Latem nie trzeba wyjeżdżać z Rumi
Wycieczka Rowerowa (2015)

Dla osób, które wolą jeździć na rowerach MDK zaplanował wycieczki rowerowe: 4 sierpnia do Kazimierza, Rewy, Mechelinek i Mostów, 18 sierpnia do Bieszkowic, Nowego Dworu Wejherowskiego i Zbychowa, 1 września do Osłonina, Rzucewa, Błądzikowa, Żelistrzewa i Mrzezina, 15 września ponownie do Bieszkowic, Nowego Dworu Wejherowskiego i Zbychowa.

Rowerowa wyprawa dla dzieci (do Muzeum Bałtyku i Labiryntu w polu kukurydzy) odbędzie się 21 sierpnia w godzinach 10 - 14. Wymagana jest wcześniejsza telefoniczna rejestracja pod numerem 58 671 07 37.

Wypoczynek z harcerzami

Latem bardzo aktywni są harcerze, dzięki czemu można wziąć udział w obozach. Na uczestników czeka mnóstwo atrakcji, jak np. zajęcia z pierwszej pomocy, zajęcia na strzelnicy, pływanie na kagankach i pod żaglami, wycieczki piesze i autokarowe, zajęcia sportowe i wiele niespodzianek. Organizatorem zajęć jest Hufiec ZHP Rumia (ulica Włókiennicza na Zagórzu).
Następna propozycja to turnieje „piątek piłkarskich" na boiskach przy ul. Świętopełka lub Batorego, gry i zabawy dla wszystkich na boisku przy ul. Sabata, zajęcia „piłka nożna z Orlikiem" oraz „piłka siatkowa z Orlikiem" przy ulicy Stoczniowców.
Oprócz tego, przez całe wakacje na pływalni krytej MOSiR można uczyć się pływania (zapisy w recepcji) - drugi turnus dla dzieci i dorosłych będzie odbywać się od 6 do 17 sierpnia, trzeci od 20 do 31 sierpnia. W hali widowiskowo - sportowej są prowadzone wakacje z tenisem stołowym, a przed halą nauka jazdy na rolkach.

Rodzinnie i kulturalnie

Stacja Kultura zorganizowała sporo zajęć dla dzieci i młodzieży w lipcu (np. tworzenie własnej biżuterii oraz nauka języków obcych) i zaprasza już na wrześniowe spotkanie Stowarzyszenia Miłośników Gier Bitewnych „Trójmiasto". Wspólne granie w Bolt Action będzie dwudniowym wydarzeniem (8-9 września). Do tego czasu można wypożyczyć w bibliotece nowości, które się tam pojawiły. Są książki dla dzieci np. o uczuciach, drzewach i zwierzętach, a dla dorosłych o bossach polskiej mafii, opowieści nie tylko żeglarskie i o zdrowym jedzeniu.
Latem nie trzeba wyjeżdżać z Rumi
Letnie koncerty we Wspomożycielce

Jeśli ktoś lubi muzykę poważną, może posłuchać koncertów organowych w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych (8 sierpnia wystąpi Aleksander Przeradowski, a 22 sierpnia Rui F. Soares z Portugalii) lub koncertu muzyki rozrywkowej i filmowej w wykonaniu Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej (28 lipca).

Dla całych rodzin będzie przeznaczony rodzinny spektakl teatralny „Szkolne przygody Tosi i Plastusia" (12 sierpnia w parku miejskim o godzinie 17).
Latem nie trzeba wyjeżdżać z Rumi

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *