Ponad 9 tysięcy pensji burmistrza to dla radnych PO... zbyt mało?!

Ponad 9 tysięcy pensji burmistrza to dla radnych PO... zbyt mało?!

- kategoria Miasto, Polityka
Ponad 9 tysięcy pensji burmistrza to dla radnych PO... zbyt mało?!

Uchwała na temat wynagrodzenia burmistrza Rumi wywołała dyskusję, w której padły argumenty dotyczące nawet uczciwości tak „niskiej" kwoty. A Michał Pasieczny uważa, że jego niespełna 10 tysięcy brutto to decyzja polityczna, podjęta na potrzeby kampanii wyborczej.

Nie jestem za tym, żeby obniżać burmistrzowi pensję - powiedziała Magdalena Mrowicka z Platformy Obywatelskiej.
Też jestem przeciwko temu, żeby zmniejszać wynagrodzenie - stwierdził Piotr Bartelke. - My, jako Rada Miasta, powinniśmy oceniać burmistrza za jego wkład i za jego pracę, więc może dobrze byłoby się przyjrzeć czy warto obniżać, czy nie? Bo po 1989 roku mamy najbardziej aktywnego burmistrza.

Rządowe rozporządzenie w sprawie zarobków samorządowców, o które zrobiło się tyle szumu na sesji w Rumi, nazwał "ustawowym bublem". Wtórował mu Krzysztof Woźniak, który też jest przeciwko i uważa decyzję za "działania polityczne związane z wyborami samorządowymi". - Nikt na razie nie zabrał Radzie Miejskiej kompetencji do ustalenia wynagrodzenia burmistrza. Po drugie, obowiązuje nasza uchwała z grudnia 2014 roku i nie widzę podstaw prawnych do jej zmiany. Po trzecie, uchwała ta ustaliła uposażenie burmistrza w niższej kwocie niż ta, którą otrzymywał poprzedni burmistrz. Po czwarte, w ciągu trzech lat kadencji inflacja osiągnęła 10 procent, więc teoretycznie powinniśmy się raczej zastanawiać nad podwyższeniem wynagrodzenia, biorąc chociażby pod uwagę efekty działań burmistrza i jego urzędu.

Jeszcze dalej poszła Karolina Rydzewska, której z powodu obniżenia burmistrzowi pensji do niespełna 10 tysięcy złotych... „brakło słów". - Michał Pasieczny nie otrzymuje premii ani nagród, tak jak pracownicy urzędu, a pan burmistrz bardzo dobrze realizuje swoje zadania. Zastanawiam się czy to wynagrodzenie jest uczciwe i nie wiem, jak zagłosować - powiedziała.

A to wciąż nie wszystko, co powiedziano na sesji!

Zdaniem wiceprzewodniczącej Rady Małgorzaty Łoboz z Platformy Obywatelskiej, "człowiek odpowiedzialny za tak duże i rozwijające się miasto, a zarabiający mniej niż jego podwładni, kłóci się z jej zdrowym rozsądkiem". Po tej wypowiedzi burmistrz Pasieczny zauważył, że jego pensja nie jest niższa niż podwładnych, ponieważ ma jeszcze "dodatki funkcyjne". Między wierszami stwierdził więc, że radna Łoboz najwyraźniej... nie zna uchwały w sprawie której się wypowiada.

"Daję sobie radę"

Burmistrz Pasieczny kilka razy chciał uciąć dyskusję radnych, prosząc o przegłosowanie projektu. - Sprawa jest absolutnie polityczna i wyborcza. Mam świadomość, że są różne interpretacje prawne, część samorządowców czy prawników ma inne zdanie, ale zajmijmy się pracą, na którą czeka miasto - powiedział. Stwierdził, że "doskonale daje sobie radę w życiu, także zanim objął tę funkcję".

Według oświadczeń majątkowych, które podpisywał, przez większą część poprzedniej kadencji był bezrobotny, pobierał nawet zasiłek dla bezrobotnych. Teraz jego pensja to wynagrodzenie zasadnicze (w kwocie 4 800 zł) oraz dodatek funkcyjny (2 100 zł), dodatek specjalny (40 procent miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 2 760 zł) i dodatek zależny od ilości przepracowanych lat.

Jakub Grajewski

Ponad 9 tysięcy pensji burmistrza to dla radnych PO... zbyt mało?!

2 Comments

  1. Dość się nachapał przez 4-lata Nie Redaktor jest złośliwy tylko Michała Pasiecznego plecaki z [PO] bo mają za co mu dziękować ,radnej z [PO] MATKA jest zatrudniona w urzędzie córka radnego z [PO] żona przewodniczącego rady miasta Rumi bez konkursu pracuje w urzędzie .nie licząc ile kolesi pracuje w urzędzie zięć Jana Klawitera drugi zięć Kazimierza Klawitera .

  2. Oj coś złośliwy ten tekst redaktora :) brawo dla burmistrza, że nie miał problemu z obniżeniem sobie pensji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *