W rejsy wzdłuż polskiego wybrzeża 

W rejsy wzdłuż polskiego wybrzeża 

- kategoria Aktualności, Rumianie podróżują
W rejsy wzdłuż polskiego wybrzeża 

Szlakiem Portów Polskich 2018” – pod takim właśnie tytułem zostały zorganizowane rejsy po Zatoce Gdańskiej, Zatoce Puckiej oraz Morzu Bałtyckim. Organizatorami byli harcmistrz Bogdan Formella i harcmistrz Andrzej Grochowski. 

Jacht S/Y Vector, na którym odbywały się rejsy, wypłynął 2 lipca i pływał do połowy miesiąca, odwiedzając po drodze wszystkie porty Zatoki Gdańskiej oraz Puckiej. Uczestnikami tej wyprawy były dzieci i młodzież z Rumi oraz członkowie 11 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. I Samodzielnej Brygady Spadochronowej. – Wszyscy zostali podzieleni na 7 załóg, po 8 osób każda. Wymiany następowały w portach w Pucku oraz Gdyni – opowiada współorganizator rejsów Bogdan Formella.

W rejsy wzdłuż polskiego wybrzeża 
Organizatorzy rejsów harcmistrz Bogdan Formella oraz harcmistrz Andrzej Grochowski w jednym z portów.

Uczestnicy przebyli ponad 200 mil morskich. Oznacza to, że gdyby poruszali się po lądzie, ich trasa wyniosłaby ponad 370 kilometrów. Dzieci i młodzież, które wypłynęły na morze, zawinęły do portów w Pucku, Władysławowie, Jastarni, Helu, Gdańsku, Górkach Zachodnich, Sopocie i Gdyni. Tam czekały na nich dodatkowe atrakcje.

W rejsy wzdłuż polskiego wybrzeża 
Ostatnia załoga trafiła na silny wiatr i deszcz.

Żeglarskie rejsy kształtują i uczą samodzielności, pokonywania swoich słabości oraz działania w zespole, jaką jest załoga – mówi Bogdan Formella. – Ostatnia załoga dostała nawet pierwsze szlify żeglarskie, ponieważ trafiła na silny wiatr i deszcz. Vector rozwijał ponad 8 węzłów, więc była to okazja do zajęć z balastowania na jachcie.

Przygody podczas rejsów, wspólne spanie i praca na jachcie, wyjście wieczorem do portowego miasta to niezapomniane chwile dla młodego człowieka, który uczestniczy w rejsie po raz pierwszy. – Mamy nadzieję, iż przez te dwa tygodnie pływania udało się nam zaszczepić chęci bycia żeglarzem, rozwijania i uprawiania żeglarstwa – dodają organizatorzy harcmistrzowie Bogdan Formella i Andrzej Grochowski.

Uczestnicy rejsu przebyli łącznie ponad 200 mil morskich.

W rejsy wzdłuż polskiego wybrzeża