Bratnie sobie słowo daję, czyli wakacje 11 HDCZB 

Bratnie sobie słowo daję, czyli wakacje 11 HDCZB 

- kategoria Aktualności
Bratnie sobie słowo daję, czyli wakacje 11 HDCZB 

Harcerskie obozy to wieloletnia tradycja nie tylko naszego hufca, ale całego skautingu. Przez czterdzieści lat harcerze z Rumi wyjeżdżali nad Jezioro Choczewskie, obecnie obozy odbywają się w ośrodku Centrum Przygody w Potęgowie, w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. Komendantem tego miejsca od dziesięciu lat jest harcmistrz Bogdan Formella. 

W tym roku wyprawa dla 140 osób została zorganizowana w pierwszej połowie lipca. - Przygoda harcerska na obozie i pod namiotami zawsze jest dużym wyzwaniem dla młodego człowieka, a szczególnie w dzisiejszych czasach - zwraca uwagę Bogdan Formella, który organizuje takie obozy dla dzieci i młodzieży z Rumi od 30 lat. - Trzeba wykazać się samodzielnością oraz nauczyć się wykonywać różne czynności podczas codziennego życia na obozie. Podstawowym obowiązkiem jest nauka sprzątania i utrzymania czystości, ścielenie własnego łóżka, dbałość o higienę osobistą, czystość i układanie własnych rzeczy, pomoc przy przygotowaniu posiłków, mycie menażki, a także pełnienie służb oraz nocnych wart. Wszystkie te podstawowe czynności mają ogromny wpływ na kształtowanie osobowości, jak również pozytywnych cech charakteru. 

Bratnie sobie słowo daję, czyli wakacje 11 HDCZB 
Bogdan Formella, rumianin, ratownik WOPR, sternik jachtowy, sędzia strzelecki i dyrektor ośrodka Centrum Przygody. Jest organizatorem działalności harcerskiej w Rumi i Redzie. Organizuje rajdy, biwaki, obozy dla dzieci i młodzieży. Z jego inicjatywy został zbudowany Dom Harcerza, jacht pełnomorski Vector oraz utworzony ośrodek w Potęgowie.

Tegoroczny obóz odbywał się pod hasłem „Bratnie sobie słowo daję, że pomagać będziem wzajem, zuch zuchowi, druhnie druh”. - To słowa piosenki, którą harcerze śpiewają na koniec każdego dnia. W nich jest zawarte prawie całe motto harcerstwa – mówi Bogdan Formella.

Na program obozu składało się szereg tematów związanych ze zdobywaniem stopni oraz sprawności harcerskich, a więc m.in. pływanie pod żaglami, pływanie na kajakach, wędrówki w terenie, wieczorne ogniska, zajęcia teatralne, nocne wyprawy, strzelanie z wiatrówki i łuku, nauka pływania, zajęcia i gry sportowe, biegi patrolowe oraz konkursy zręcznościowe. Zajęcia zostały podzielone na bloki programowe organizowane do południa, po południu i wieczorem. W ramach programu obozu uczestnicy zostali także podzieleni na 7 załóg, które miały za zadanie ruszyć na wyprawę żeglarską „Szlakiem Portów Polskich 2018”, pływając na jachcie S/Y Vector.

Harcerska przygoda bardzo często pozostaje niezapomnianym przeżyciem na całe życie – podsumowuje Bogdan Formella.

Bratnie sobie słowo daję, czyli wakacje 11 HDCZB 

1 Comment

  1. Ostatnio redakcja krytykowała za robienie kampanii a teraz sama jawnie wspiera jednego z kandydatów. Jeszcze w dodatku zbratanego z EFAS flisikowskiej. Czuj Czuj Ela! Heheheh

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *