Jarmark po kaszubsku z góralskim akcentem

Jarmark po kaszubsku z góralskim akcentem

- kategoria Aktualności, Imprezy w mieście
Jarmark po kaszubsku z góralskim akcentem

W niedzielę 5 sierpnia tysiące osób bawiły się na Jarmarku Kaszubskim zorganizowanym przy Miejskim Domu Kultury. Największa impreza plenerowa w Rumi jak zawsze obfitowała w występy muzyczne oraz wiele innych atrakcji.

W ramach części oficjalnej odbyła się msza święta przy udziale pocztów sztandarowych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, przemarsz przez Starą Rumię i złożenie kwiatów pod pomnikami Mściwoja II oraz sługi Bożego ks. bp Dominika. W części imprezowej (w parku) jarmark rozpoczął się występem chóru Rumianie i odśpiewaniem Marszu Kaszubskiego ze słowami Hieronima Derdowskiego „Nigdë do zgùbë / Nie przińdą Kaszëbë / Marsz, marsz za wrodżem / Më trzimómë z Bòdżem”. Po chórze wystąpili: zespół "Bazuny" z Żukowa, grupa Fucus, finaliści Rumskiego Wokalu i zespół Bytów, a na sam koniec DJ.

W parku było tłoczno nie tylko pod sceną muzyczną! Na stoiskach swoje produkty oferowali różnorodni sprzedawcy. Była wata cukrowa, fast-food, rękodzieło kaszubskie, lody, stoiska na których sprzedawano „Sonety Kaszubskie” Beaty Węsierskiej, kosmetyki naturalne, drobne upominki dla dzieci. W pobliżu sceny wystawiono malarstwo zmarłego niedawno rumskiego artysty Leona Bieszke.

Jednocześnie odbywały się konkursy dla dzieci (rysunkowe) i dorosłych (m.in. wbijania gwoździ i wspinaczki na słup), w których czekały nagrody ufundowane przez sponsorów (organizację imprezy wsparły także rumskie przedsiębiorstwa).

Co roku na Jarmarku Kaszubskim występuje gość specjalny. Dotychczas byli to między innymi Patryk Kumór, Zbigniew Wodecki oraz zespół Bubliczki. W tym roku przyjechał Zakopower, laureat wielu nagród, jak choćby Fryderyka za album roku etno/folk, nagrody Bestseller Empiku dla najlepiej sprzedającej się płyty w Polsce w 2011 roku i telewizyjnej Super Jedynki. Zespół dziewięciu muzyków ze śpiewającym i grającym na instrumentach frontmanem Sebastianem Karpiel - Bułecką wywołał żywiołowe reakcje.

 

Jarmark po kaszubsku z góralskim akcentem

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *