Czy szczepienia ochronne będą dobrowolne?

Czy szczepienia ochronne będą dobrowolne?

Czy szczepienia ochronne będą dobrowolne?

Temat szczepień ochronnych został znowu wywołany na skutek obywatelskiego projektu ustawy o dobrowolności szczepień. Podpisany został przez 121 tysięcy osób i będzie procedowany w Sejmie. Jednym z ważnych argumentów dla promotorów tego projektu, wskazanym w uzasadnieniu ustawy, jest fakt iż dobrowolność szczepień obowiązuje w 20 państwach Europy i nie obserwuje się w nich epidemii. W przypadku zagrożenia epidemią będzie można zawsze taki obowiązek wprowadzić.

Nawet w krajach takich jak Ukraina, w których wskaźnik szczepień dzieci jest bardzo niski, nie zanotowano chorób zakaźnych. Także swobodne poruszanie się po krajach Wspólnoty Europejskiej nie spowodowało wzrostu epidemii.
Dodatkowo w Polsce praktycznie niemożliwe było uzyskanie zadośćuczynienia finansowego w przypadku kiedy wystąpił niepożądany odczyn poszczepienny (NOP). Leczenie ewentualnych skutków szczepień może być bardzo trudne (czasami niemożliwe) i pociągające wysokie koszty. Projektodawcy, oczekując na odejście od obowiązku szczepień ochronnych na rzecz ich dobrowolności, powołują się na ważne akty prawne, takie jak:

1.Konstytucję, która w art. 47 stanowi, że każdy ma prawo decydowania o swoim życiu osobistym. Dotyczy to również ochrony życia i zdrowia. W art. 31 mówi, iż ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw nie mogą naruszać ich istoty, która stanowi godność człowieka. Przymusowe poddawanie osób ryzyku utraty zdrowia bez systemu zabezpieczeń w przypadku powikłań jest odebraniem im godności.

2. Konwencję o ochronie praw człowieka.

3. Prawo pacjenta do świadomej zgody na zabieg medyczny, wyrażony w 16 art. ustawy z dnia 6 listopada 2008 o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

4. Kodeks Etyki Lekarskiej – „Postępowanie diagnostyczne, lecznicze i zapobiegawcze wymaga zgody pacjenta”.

Czy szczepienia ochronne będą dobrowolne?
Poseł na Sejm RP Jan Klawiter

Jeśli ktoś chciałby poczytać więcej na ten temat, polecam stronę www.stopnop.com.pl

Jak widać, argumenty przedstawione przez stronę społeczną są poważne. Dla mnie najważniejszym jest praktyka dobrowolności w większości krajów UE. Tam się zachęca rodziców do szczepień ochronnych dzieci, ale się nie zmusza do nich.

Oczekuję od ministerstwa poważnych argumentów, które np. mogłyby pokazywać poziom zachorowań poszczególnych chorób zakaźnych w krajach Europy, w zależności od obowiązkowości szczepień. Wymaga to skrupulatnej analizy. Być może ministerstwo zaproponuje kompromisowy projekt ustawy, w którym złagodzi dzisiejsze restrykcyjne normy. Będę wnikliwie przyglądał się argumentacji obu stron jednak większą wagę przykładam do decyzji rodziców.

 

Czy szczepienia ochronne będą dobrowolne?

2 Comments

  1. Brawo panie Pośle! Za niezależne myślenie i branie pod uwagę głosu społecznego.

  2. Może mam pecha, a może żyje w takim społeczeństwie...a może to po prostu nie prawda, że szczepienia są ok. Wśród moich znajomych i rodziny jest 6 przypadków dzieci z autyzmem, cukrzycą dziecięcą, atopowym zapaleniem skóry, większość dzieci jest na coś uczulona...odpowiedzcie sobie sami: czy warto szczepić? Pozdrawiam wszystkich trzeźwo myślących.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *