Wyjątkowa współpraca. Tego jeszcze w Rumi nie było

Wyjątkowa współpraca. Tego jeszcze w Rumi nie było

- kategoria Aktualności
@Gazeta Rumska
Wyjątkowa współpraca. Tego jeszcze w Rumi nie było  Bogdan Formella i Godwin Egwuatu

- Działając wspólnie, możemy zrobić więcej - mówi Bogdan Formella, prezes Stowarzyszenia "Nasza Rumia” o porozumieniu z firmą Debate oraz grupą „Pomóż sąsiadowi”. Najważniejsze jednak jest to, że dzięki temu z pomysłów skorzysta wiele osób, m.in. potrzebujący pomocy i starsi mieszkańcy.

- Uwielbiam Rumię, zresztą dlatego zacząłem pracować tutaj w 2010 roku - przyznaje Godwin Egwuatu, który kieruje firmą Debate. - Pytała się mnie o to pani, która jest kierownikiem w Urzędzie Pracy w Wejherowie. Odpowiedziałem, że Rumia bardzo mi się podoba, ponieważ lubię zgraną społeczność i miasto, w którym jest miejsce dla przyrody.

Swego czasu firma Godwina Egwuatu rozpoczęła współpracę ze Stowarzyszeniem "Pomóż sąsiadowi". Przy tej okazji społecznik usłyszał o Bogdanie Formelli, który również od wielu lat działa na rzecz innych osób. Od słowa do słowa panowie zaczęli rozmawiać o tym, co można zrobić razem.

- Obecnie trwają przygotowania poszczególnych propozycji dla mieszkańców. Z początkiem września zaczniemy nabór chętnych - zapowiada Bogdan Formella.

- To będzie działanie społeczne, więc nie potrzebujemy od nikogo funduszy - dodaje Godwin Egwuatu.

Obaj panowie są zainteresowani kooperacją, ponieważ aktualnie prowadzą wiele inicjatyw, a łącząc siły będą mogli zrobić jeszcze więcej dla rumian.

W czym pomogą?

Firma Godwina Egwuatu będzie działać z Domem Harcerza na rzecz osób tracących pracę. Zorganizuje dla nich pieniądze na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, comiesięczne wsparcie finansowe i szkolenia (projekt został nazwany „Twoja szansa”). Kolejna inicjatywa to współpraca przy szkoleniach oraz przygotowywaniu harcerzy do wykonywania różnych zadań, które wymagają znajomości języka angielskiego.

- Chcielibyśmy rozszerzyć działania na rzecz innych mieszkańców. W Domu Harcerza istnieje możliwość skorzystania z sali, zorganizowania tutaj części technicznej - proponuje Bogdan Formella.

Pomysły podjęte ze Stowarzyszeniem "Pomóż sąsiadowi” zostały już wprowadzone w życie, zwłaszcza te dotyczące integracji społecznej seniorów, pomocy przekazywanej dla domów dziecka i mniej zamożnych rodzin. Cennym pomysłem jest udzielanie porad prawnych i pomocy przy składaniu pism urzędowych oraz inicjatywa prowadzenia komórki zrzeszającej wolontariuszy chętnych, by pomagać samotnym seniorom w robieniu zakupów, sprzątaniu bądź po prostu dotrzymywaniu towarzystwa.

- To pomoc kierowana bezpośrednio do mieszkańców Rumi, którzy mają problemy wynikające z tego, że są w podeszłym wieku, nie mają rodzin ani możliwości skorzystania z pomocy innych osób - tłumaczy Bogdan Formella. - Wspólnie chcemy dać coś od siebie społeczeństwu. Uczestnicy nie mają nic do stracenia, a mogą tylko zyskać. - Każda firma ma obowiązek uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej, w której funkcjonuje. My staramy się sprostać temu obowiązkowi - dodaje Godwin Egwuatu. - W Rumi jest wielu seniorów. Na podstawie rozmów jestem w stanie stwierdzić, że czasami nie mogą nawet wykonywać codziennych czynności, więc trzeba nieść im pomoc.

Wspólnie można więcej

- Duże znaczenie ma fakt, że połączyliśmy siły kilku podmiotów, które cały czas pracują - tłumaczy Bogdan Formella. - Firma Debate prowadzi kursy, ja mam doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami starszymi poprzez realizację programów unijnych, przekazywanie bezpłatnie żywności. Na bieżąco mamy więc kontakt z szerokim gronem rumian. Znajdujemy się w Domu Harcerza, który może być jednym z ośrodków akcji. W zupełnie innym miejscu jest siedziba Stowarzyszenia "Pomóż sąsiadowi”, co stwarza kolejne możliwości.
Nabór osób chętnych (i współpraca z wybranymi wolontariuszami) rozpocznie się z początkiem września.
- Wolontariusze, których włączymy w bezpośrednią, bezpłatną pomoc dla osób starszych, będą oczywiście sprawdzeni i dający gwarancję, że są godni zaufania - informuje prezes Stowarzyszenia „Nasza Rumia". - Myślę, że jest to bardzo ważne, szczególnie w środowiskach, gdzie np. starsza pani nie może zrobić zakupów, pozałatwiać ważnych spraw czy nawet napisać pisma, aby miała zaufanie do człowieka, którego ma wpuścić do domu. Od tego zresztą chcemy zacząć - zbudować zaufanie do nas i do wolontariuszy, których będziemy kierować do pracy.

Wyjątkowa współpraca. Tego jeszcze w Rumi nie było

4 Comments

  1. Skoro ma Pan doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami starszymi to proszę zajmować się tym dalej, a nie pchać do polityki. Nie ma pan szans, proszę się nie ośmieszać po raz drugi.

  2. pan Formela to startuje, ale z poparciem... pani Flisikowskiej, taki to duet!

  3. To prawda dla tego proponujemy głosować na kandydata Bogdana Formellę bo to dobry gospodarz i Harcmistrz oddany dla mieszkańców w potrzebie .
    My głosujemy i wybieramy prawdziwego gospodarza Ja głosuje na Bogdana a Ty ?

  4. Co tam słychać Panie w polityce ? Czy Pan Formella znowu będzie startować z poparciem rumskiego PIS-u ? Bo PIS ma ponoć innego kandydata. W poprzednich wyborach Pan Formella, startował chyba tylko po to żeby ERK nie weszła do II tury. Przypomnę, że przed drugą turą ten "pisowski" kandydat wezwał do głosowania na burmistrza z PEŁO. Żeby było śmieszniej pana Formellę popiera obecnie Jan Klawiter, który wszedł dzięki PIS-owi do sejmu. To może rumski PIS zacząłby dla odmiany popierać teraz burmistrza Pasiecznego ? Może jak przejdzie do drugiej tury to wskaże kandydata z PIS-u ? Cosik mi się widzi że PIS-woi chyba znowu nie na rękę wygrana ?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *