Burmistrz zatrudnia coraz więcej urzędników!

Burmistrz zatrudnia coraz więcej urzędników!

- kategoria Aktualności, Miasto
Burmistrz zatrudnia coraz więcej urzędników!

W związku z pogłębiającymi się wątpliwościami natury etycznej, przyjrzeliśmy się polityce kadrowej Michała Pasiecznego. Z danych wynika, że w ciągu czterech lat kadencji Burmistrz Rumi zatrudnił w Urzędzie Miejskim kilkadziesiąt osób. Niektóre z nich są lub były wprost związane z Platformą Obywatelską, ale dla Komisji Rewizyjnej, która badała takie przypadki, nie doszło do przypadków nepotyzmu i zatrudniania „swoich".

Z końcem 2014 roku, gdy Michał Pasieczny zaczynał swoją kadencję, w UM było 108 etatów. Ruchy kadrowe i nowe zatrudnienia rozpoczęły się z początkiem 2015 od doradcy burmistrza (pierwszego, ale nie jedynego). W marcu 2015 przybyły trzy etaty, w maju trzy kolejne. Latem Referat Integracji Europejskiej i Promocji został zastąpiony Wydziałem Rozwoju Miasta (liczącym sobie kilkanaście etatów, w tym 6,5 dla nowego Referatu Promocji i Komunikacji Społecznej).Burmistrz zatrudnia coraz więcej urzędników!

Jesienią 2015 roku w urzędzie było już 121 etatów, wiosną 2016 - 124 etaty, w marcu 2016 - 126 etatów, a urzędników wciąż przybywało. Pod koniec 2017 roku burmistrz miał już prawie 150 etatów, w tym pełnomocnika ds. energetyki, pełnomocnika ds. oświaty, pełnomocnika ds. budżetu obywatelskiego, pełnomocnika ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii.

Kto dostał pracę w Urzędzie?

Burmistrz utworzył m.in. etat asystenta, którym przez pewien czas była dotychczasowa dyrektor Biura Poseł Krystyny Kłosin z Platformy Obywatelskiej. Wiosną 2017 pani asystent została podinspektorem w Referacie Kultury i Sportu Wydziału Edukacji (według urzędowej komisji „zarówno zasób posiadanej przez kandydatkę wiedzy, jak i dotychczasowe doświadczenia zawodowe, dają gwarancję prawidłowej realizacji zadań”).

Praca w Rumi znalazła się też dla byłego kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wejherowa i radnego PO Jacka Gafki, który został głównym specjalistą w Wydziale Polityki Gospodarczej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska oraz (w Biurze Obsługi Mieszkańców) dla córki radnego Platformy Piotra Bartelke.

Wiosną 2018 dyrektorem MOSiR w Rumi, który jest miejską jednostką, została Jolanta Król, radna powiatowa Platformy Obywatelskiej (notabene niedawno w konkursie na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7 wygrała jej... synowa) – bo Urząd Miejski to tylko część osób, które pracują na etatach tzw. gminnych.

Niektórymi takimi sprawami zajmowała się Komisja Rewizyjna. Radni pracujący pod przewodnictwem Leszka Grzeszczyka z PO zawsze stawali po stronie burmistrza.Burmistrz zatrudnia coraz więcej urzędników!

 

Podobna ocena zapadła w przypadku zatrudnienia kandydata PO na prezydenta Wejherowa. Według radnych wątpliwość nie miała podstaw.

Komisja zajmowała się również radną Platformy Obywatelskiej - Karoliną Rydzewską, która w czasie obecnej kadencji została zatrudniona w miejskim Centrum Integracji Społecznej. - Zatrudnienie odbyło się w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. – Taki był w tym temacie wniosek końcowy Komisji Rewizyjnej (do której nota bene należy także radna Karolina Rydzewska).

Urząd kosztuje już 12 milionów złotych!

Tym sposobem latem br. w Urzędzie Miasta było już 160 etatów (w tym osób przebywających na urlopach i pracowników na zastępstwach), z czego ponad 50 osób, czyli około 30 procent zostało zatrudnionych w ciągu ostatnich czterech lat przez Michała Pasiecznego. Dla Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej „zarzut nepotyzmu i obsadzania swoimi ludźmi wszystkich wolnych etatów (...) jest subiektywną oceną”, a etaty to "uprawnienie Burmistrza Miasta, jako pracodawcy".

Trzeba również pamiętać, że dla radnych z Komisji „twierdzenie, że nowi pracownicy nie są specjalistami, a tylko dobrymi znajomymi Burmistrza i nie wykonują swojej pracy, a tylko pobierają pensję, nie znajduje potwierdzenia”, a liczba nie uwzględnia osób zatrudnionych w ABK, MOPS, MOSiR i innych placówkach bardzo związanych z gminną.

JG

Burmistrz zatrudnia coraz więcej urzędników!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *